Borsa Yorumları

2023’e Girerken Beğenilen Ucuz Hisseler!

December 5, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2023’e Girerken Beğenilen Ucuz Hisseler!

Bu yıl yatırımcılar için zor bir yıl oldu, ancak bir umut ışığı yanabilir.

S&P 500 2022’de 14%’ten fazla değer kaybetti. Bu düşüş endeks için, sancılı ekonomik krizler boyunca 38,5% değer kaybettiği 2008 yılından beri en büyük yıllık düşüş olabilir.

 Yine de bu değer kaybı, Wall Street analistlerinin favori isimlerinden bazıları için alım fırsatı doğurabilir.

İşte öne çıkan hisseler:

Gelecek fiyat kazanç oranının altından işlem görmekte olan Amazon (AMZN) listeye giren isimler arasında. Hisse, takip eden analistlerin 80%’i tarafından “AL” notu ile derecelendirildi. Ayrıca hissenin 42%’den fazla değer kazanacağı öngörülüyor.

E-ticaret devinin hisseleri yıl başından bu yana 42%’den fazla değer kaybetti. Ayrıca ekim ayında beklentilerin altında bir üçüncü çeyrek gelir raporu açıklayan şirketin dördüncü çeyrek tahminleri de hayal kırıklığına neden oldu.

Bununla birlikte Cowen analisti John Blackledge, 2023’te ücret enflasyonundaki baskı gibi bazı karşıt rüzgarların dinmeye başlayacağını tahmin ediyor. Amazon’u “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” notu ile tavsiye eden analist perşembe günkü yazısında, “Konsensüsün aksine, ‘sektörün geri kalanında’ işletme kayıplarının 2023’te de yüksek seyretmeye devam etmesinin yanı sıra, karşıt rüzgarların dinmeye başlayacağını ve marjı yukarılara doğru çekeceğini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Salesforce (CRM) da listede yer aldı. Hisse beş yıllık vadeli ortalama değerinin 50%’sinden daha düşük bir seviyeden işlem görüyor ve takip eden analistlerin dörtte üçünden daha fazlası tarafından “AL” notu ile derecelendirilmiş durumda.

Hisse yıl başından beri yaklaşık 40% değer kaybetti. Bulut devi ayrıca, eş-CEO Bret Taylor’un görevini bırakacağını duyurmasının ardından geçen hafta bir darbe daha aldı ve 6% düşüş kaydetti.

Morgan Stanley analisti Keith Weiss bir yazısında, ”Yatırımcıların onu, daha fazla organik yatırımı ve Salesforce’un teknoloji platformunun modernizasyonunu destekleyecek şekilde daha ziyade ürün odaklı bir değişim temsilcisi olarak gördüklerini dikkate alırsak, Bret Taylor’un ayrılması bir hayal kırıklığı oldu” ifadelerine yer verdi. Analistin Salesforce hakkındaki notu “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesinde.

Analist, “İyi tarafından bakarsak, şirket 2023 mali yılında yıllık +200 baz puanlık (ticari durgunluğu saymazsak +275 baz puan) işletme marj artışı tahminine de yansıdığı üzere, kârlılığını arttırma yönünde güçlü bir kararlılığa sahip” ifadelerini sözlerine ekledi.

Listede yer alan isimler arasında, ortalama değerine göre en alttan işlem gören iki hisse var: EQT ve Delta Air Lines (DAL). EQT beş yıllık vadeli ortalama değerinin 82% altında, Delta ise 77% altında işlem görüyor.

EQT bu yıl yaklaşık 90% değer artışıyla tüm S&P 500 hisseleri arasında en iyi performans gösteren hisse oldu. FactSet verilerine göre analistler bu hissenin şu anki seviyesine kıyasla 48% daha değer kazanma potansiyeline sahip olduğu görüşünde. Bu arada Delta 2022’de 10% değer kaybetti, ancak havayolu hissesi için belirlenen analist fiyat hedeflerinin ortalaması, mevcut seviyesinin 35% üzerine işaret ediyor.

Listede yer alan diğer isimler: Live Nation, PayPal, Global Payments, Caesars Entertainment, Match Group, Signature Bank, Bio-Rad Laboratories, Hasbro, Dish Network, Zoetis.

2023’e Girerken Beğenilen Ucuz Hisseler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC