BIST Şirket Haberleri

2023’de Çelik Sektörünün Üretim Hacmi Genişleyecek

February 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2023’de Çelik Sektörünün Üretim Hacmi Genişleyecek

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) demir çelik sektörüyle ilgili üretim verilerini açıkladı.

Buna göre aralık 2022‘de üretim, önceki yılın aynı ayına göre 20% azalarak 2,7 milyon tona indi. Türkiye 2022’de, dünya üretiminden 8,7 puan daha düşük seviyede üretimde bulunurken, yılın genelinde miktar bazında üretim, 2021’e kıyasla, 12,9% azalışla 35,1 milyon ton seviyesinde gerçekleşti.

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan, konuya ilişkin değerlendirmesinde, 2022de Türk çelik sektörünün, sektör dışında gelişen şartlardan kaynaklanan, son derece zor bir yılı geride bıraktığını söyledi.

Yayan, Rusya-Ukrayna savaşının piyasalarda sebep olduğu daralmanın yanı sıra enerji fiyatlarındaki olağanüstü yüksek artışların, sektörün, uluslararası piyasada aynı şartları yaşamayan Hindistan, Çin, Japonya, Rusya ve Orta Doğu ülkelerindeki devlet tarafından desteklenen rakipleriyle rekabet edemez duruma düşmesine sebep olduğunu dile getirdi.

Enerji fiyatlarındaki gerileme eğiliminin de ümit verici olduğunu vurgulayan Veysel Yayan, şunları kaydetti:

“İç ve dış piyasalarda yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen, 2023’ün, Rusya-Ukrayna savaşının bütün piyasaları olumsuz yönde etkileyen şartlarının dengelenerek istikrar kazanması ve enerji fiyatlarının makul seviyeye indirilmesiyle, 2022’ye kıyasla daha iyi bir yıl olmasını bekliyoruz. Hem mevcut kapasitelerin daha iyi kullanılması hem de yeni kapasitelerin devreye girmesi sayesinde, yeniden, üretimde 40 milyon ton, tüketimde ise 35 milyon ton seviyesine ulaşılmasını öngörüyoruz.”

2023’de Çelik Sektörünün Üretim Hacmi Genişleyecek

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Anadolu Ajansı