Borsa Yorumları

2023 Geleceğin Hisseleri

November 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
2023 Geleceğin Hisseleri

UBS, gelecek yıl için seçtiği ve gelecek vadeden hisseler olarak gördüğü listesinde bazı değişiklikler yaptı.

UBS küresel hisse senetleri ekibinin yazısında, “Finans piyasalarının karmaşık jeopolitik ortamda ayakta kalmaya çalıştığı bu dönemde, 2023’ün enflasyon, faiz oranları ve ekonomik büyüme açısından dönüm noktaları yaşatacağına inanıyoruz.” denildi.

En düşükten en yükseğe gidecek şekilde hazırlanan küresel hisse senedi listesi, “dinamik anlamda taktiksel fikirleri bir araya getirmesinin yanı sıra bu dönüm noktalarının açtığı fırsat kapılarından yararlanan en ikna edici hisse senedi fikirlerini” temsil ediyor.

Kurum, hazırladığı bu listedeki hisseleri güncel konjonktür altında gelecek sene için borsada geleceği parlak hisseler olarak düşündüğünü belirtti.

UBS’in geleceğin hisseleri 2023 listesine eklediği hisselerden Midas ile yatırım yapabileceklerini derledik:

Listeye Eklenenler

1. AbbVie (ABBV) – “Biyobenzerlerin ABD’de 2023 yılında piyasaya sürülürken, önde gelen Humira franchise’ında beklenen düşüş nedeniyle piyasanın ABBV’yi gereğinden fazla cezalandırdığına ve ABBV’nin çeşitli ürün karmasından doğan büyüme potansiyelini yeterince görmediğine inanıyoruz.”

2. Alexandria Real Estate (ARE) – “Risksiz temettüsü, sektör lideri marjları, sınıfının en iyisi portföyü ve yönetim ekibi ile güçlü bir bilançosu var.”

3. Meta Platforms (META) – “2023’e girerken kazançlarını artıracak bir hamle olarak çalışan sayısının azaltılması da dahil olmak üzere sermayeyi daha verimli kullanmaya yönelik adımlar atıyor. Meta’nın reklam verenler için daha düşük maliyetli olmasının, zaman içinde reklamların ortalama satış fiyatlarındaki artışlar için fırsat oluşturabileceğine de inanıyoruz.”

4. BAT UK (BTI) – “Kanaatimize göre BAT, fiyat ve karma nedeniyle en büyük pazarı olan ABD’de pazar payı elde etmeyi sürdürmeli. Şirketin buharlı elektronik sigara satışları, Vuse pod elektronik sigaralardaki son fiyat artışından faydalanmalı.”

2023 Geleceğin Hisseleri

5. Exxon Mobil (XOM) – “Görüşümüze göre Exxon, rekabet gücünü ve faaliyet ivmesini geri kazandı. Bu durum, güçlü bilançosu ve cazip değerdeki hisseleriyle, Exxon’u ABD’nin önde gelen şirketleri arasında en iyi seçeneğimiz yapıyor.”

6. Johnson Controls (JCI) – “Johnson Controls, ikinci çeyrekte tedarik zinciriyle ilgili yanlış bir adım atılmasına rağmen konut dışı klima ve bina yönetim yazılımındaki esnek talep eğilimlerinden faydalanmalı.”

7. Lockheed Martin (LMT) – “Yıllık öngörülerin, ABD ve uluslararası müttefiklerin artan savunma harcamalarından kaynaklanan yüksek kazanç gücü olasılığını tam anlamıyla yansıttığına inanmıyoruz.”

8. Marriott International (MAR) – “Bol miktarda likiditeye sahip olan Marriott’un, seyahatler arttıkça hissedarlarına temettü dağıtmaya başlama olasılığı yüksek.”

9. Merck (MRK) – “İlave çalışma planları ve daha kapsamlı ilaç fiyatlandırma korkularına yönelik çözümleriyle, MRK’nın 10 yıllık ortalama değerlemesine çok daha yakın işlem görebileceğini düşünüyoruz.”

10. NextEra Energy (NEE) – “NextEra’yı, güçlü kazanç artışı ve sınıfının en iyisi niteliğindeki operasyonlarıyla ABD’nin en iyi pozisyonlu kamu kuruluşlarından biri olarak görüyoruz.”

11. Palo Alto Networks (PANW) – “Uzun vadeli olarak değerlendirdiğimizde, farklılaştırılmış platformu ve hedeflediği satın almaların yanı sıra bulut tabanlı güvenlik çözümlerine artan odaklanma nedeniyle fazlasıyla parçalara ayrılmış siber güvenlik endüstrisinde pay kazanmasını bekliyoruz.”

12. Roche (RHHBY) – “Bir takım hayal kırıklıklarının ardından piyasa, tiragolimab (kanser) veya ganterenumab (alzheimer) gibi ilaçların olumlu Faz 3 verileri sağlayıp sağlamayacağı konusunda pozitif bir sürpriz yaşanma potansiyelini göz ardı ederek Roche’un son çalışma planları için düşük bir değerleme yapıyor.”

13. SLB (SLB) – “Uluslararası sahnedeki varlığı ve teknolojik becerisi göz önüne alındığında, hem karada hem de denizde üretim öncesindeki harcamalarda çok yıllı olası bir artıştan faydalanmaya hazır.”

14. TotalEnergies (TTE) – “Enerji geçişi için son derece iyi pozisyonda olan şirket; ticari işlem kapasitesi, pil ve güneş enerjisi teknik kabiliyetleri ve müşteri erişiminden fayda sağlayabilir.”

2023 Geleceğin Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha