Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

20 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

February 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
20 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Scotts Miracle-Gro (SMG) – 23 Şubat

Listemizin ilk sırasında; çim ve bahçe bakımı ürünlerinin üretim ve pazarlamasını yapan Scotts Miracle-Gro (SMG) yer alıyor. Şirketin ürün ve hizmetleri arasında; çim bakımı, bahçecilik, peyzaj, hidroponik donanım yer alıyor. Şirket, yıllık 3,07% temettü verimine sahip. 

20 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

S&P Global (SPGI) – 23 Şubat

Listemizde tanıdık bir isim: S&P Global (SPGI)! Şirket; dünya çapındaki sermaye ve emtia piyasalarına şeffaf ve bağımsız derecelendirmeler, karşılaştırmalı değerlendirmeler, analizler ve veriler sağlıyor. Yıllık 1% temettü verimine sahip şirketin merkezi New York’ta bulunuyor.

20 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Tractor Supply (TSCO) – 24 Şubat

Listemize yıllık 1,72% temettü verimiyle giren bir diğer şirket de Tractor Supply (TSCO). Tractor Supply, çiftlik ürünlerinin perakende satışını yapan bir şirkettir. Ayrıca şirket çiftçi, esnaf ve küçük işletmeler için eğlence amaçlı hizmet de veriyor. 1938 yılında kurulan şirketin merkezi Tennessee eyaletinde bulunuyor.

20 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Organon & Co (OGN) – 24 Şubat

Listemizin son sırasında 2020 yılında kurulan küresel bir ilaç şirketi var: Organon & Co (OGN)! Şirket; üreme tıbbı, doğum kontrolü, psikiyatri, hormon replasman tedavisi ve anestezi tarafında ürettiği ilaçlarla biliniyor. Organon, piyasa değeri açısından Amerika’nın en büyük 500 şirketi listesinde 465. sırada yer alıyor. Şirket, yıllık 4,30% temettü verimine sahip

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

20 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

20 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı