Temettü Bültenleri

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

May 20, 2024 • 3 dakika okuma süresi
20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri! 

Yum! Brands (YUM)

Yıllık 1,89% temettü verimine sahip Yum! Brands (YUM) bu hafta listemizde yer alan en popüler isimlerden biri. Yum! Brands; yan kuruluşlarıyla birlikte dünya çapında restoran işletme, geliştirme, franchise verme ve lisanslama alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin; Taco Bell ve The Habit Burger Grill isminde yan markaları olsa da en bilinir yan markaları KFC ve Pizza Hut.

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

International Paper (IP)

Bu haftaki temettü listemizin ikinci sırasında ise kağıt ve ambalaj sektörünün önemli isimlerinden biri olan International Paper (IP) yer alıyor. Yıllık 4,55% temettü verimine sahip şirket; endüstriyel ambalaj, geri dönüştürülebilir kağıt ürünleri ve kraft kağıt alanında faaliyet gösteriyor. 1898 yılında kurulan köklü bir şirkettir ve merkezi de Memphis, Tennessee’dedir. 

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Northrop Grumman (NOC)

Listemizde bu hafta ABD savunma ve havacılık alanında önemli bir isim olan Northrop Grumman (NOC) da yer alıyor. Yıllık 1,75% temettü verimine sahip şirket; gelişmiş uçak, savunma ve uzay sistemleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; daha çok ABD Hava Kuvvetleri, ABD Donanması ve ABD’deki diğer devlet kurumlarına hizmet verse de uluslararası alanda da hizmetleri bulunuyor.

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Applied Materials (AMAT)

Listemizin son sırasında ise yıllık 0,75% temettü verimine sahip Applied Materials (AMAT) yer alıyor. Şirket, yaklaşık 24 bin çalışanı ile elektronik aletler için yarı iletken çipler, bilgisayarlar için düz panel ekranlar; akıllı telefon, televizyon ve güneş enerjisi sektöründeki müşterilerinin üretim süreçlerine yönelik ekipman, hizmet ve yazılım sağlayan bir Amerikan şirketidir.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

20 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı