Temettü Bültenleri

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

November 20, 2023 • 3 dakika okuma süresi
20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Vodafone Group (VOD)

Listemizin ilk sırasında Türkiye’de de hizmet veren Vodafone Group (VOD) yer alıyor. Yılda 10,28% gibi dikkat çekici bir temettü verimine sahip olan Vodafone Group, Avrupa’da ve uluslararası alanda telekomünikasyon hizmeti veriyor. Şirket ayrıca; nesnelerin interneti (IoT), televizyon hizmetleri, ses sistemleri ve bulut sistemleri alanında da faaliyet gösteriyor. Şirketin merkezi Birleşik Krallık’ta bulunuyor. 

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

NextEra Energy (NEE)

Enerji sektörünün önemli isimlerinden NextEra Energy (NEE) de bu hafta listemizde yer alıyor. Yılda 3,26% temettü verimine sahip NextEra Energy, elektrik enerjisi ve enerji altyapısı sağlayan kamu hizmeti şirketidir. Şirket, rüzgar ve güneş olmak üzere yenilenebilir enerjilere yatırım yaptığı gibi doğal gaz üretimi ve boru hattı altyapısının geliştirilmesine de katkı sunuyor. NextEra, piyasa değerine göre en büyük elektrik şirketlerinden biri olarak gösteriliyor. 

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Marriott International (MAR)

Uluslararası konaklama devi Marriott International (MAR) da bu hafta listemizde yer alan bir başka isim. Yılda 1,01% temettü verimine sahip Marriott International, hepimizin de bildiği üzere otel, konut ve devre mülklerin işletimi alanında faaliyet gösteriyor. Şirket uluslararası alanda; ABD, Kanada, Asya-Pasifik, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde hizmet veriyor. 

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Northrop Grumman (NOC)

Listemizin son sırasında ise ABD savunma ve havacılık alanında önemli bir isim olan Northrop Grumman (NOC) yer alıyor. Yılda 1,61% temettü verimine sahip şirket; gelişmiş uçak, savunma ve uzay sistemleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; daha çok ABD Hava Kuvvetleri, ABD Donanması ve ABD’deki diğer devlet kurumlarına hizmet verse de uluslararası alanda da hizmetleri bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

20 Kasım Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı