Temettü Bültenleri

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

October 2, 2023 • 4 dakika okuma süresi
2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Cisco Systems (CSCO) 

Haftalık temettü takvimimiz bu hafta teknoloji şirketleriyle dolu. Listemize sektörün en önemli şirketlerinden biri olan Cisco Systems (CSCO) ile başlayalım o zaman. Yıllık 2,90% temettü verimine sahip Cisco, bilişim ve ağ teknolojileri alanında faaliyet gösteren dünya çapında bir şirkettir. Şirketin faaliyetleri arasında; optik ağlar, yeni nesil güvenlik duvarları, kötü amaçlı yazılımlara karşı güvenlik ve ağ yönetimi arayüzleri bulunmaktadır. Merkezi California’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı bulunmaktadır.

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Comcast (CMCSA)

Bu hafta listemizde iletişim sektörünün iki büyük ismi de var. Bunlardan bir tanesi Comcast (CMCSA)! Yıllık 2,62% temettü verimine sahip Comcast (CMCSA); video, internet ve telefon hizmeti veren medya ve iletişim şirketidir. Şirket; kablosuz telefon ve internet hizmeti, tema parkları, televizyon yayınları, sinema filmleri ve yüksek hızlı internet alanında faaliyet gösteriyor. Şirket daha çok NBC ve Telemundo yayın ağlarıyla biliniyor.

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Verizon Communication (VZ) 

İletişim sektörünün bir diğer büyük ismi Verizon Communication (VZ) ile devam edelim istersen. Yıllık 8,21% gibi büyük bir temettü verimine sahip olan Verizon (VZ); tüketicilere, işletmelere ve devlet kurumlarına iletişim, teknoloji ve eğlence ürünleri sağlayan dünya çapında bir şirkettir. Şirketin faaliyetleri arasında; tüketicilere faturalı ve ön ödemeli iletişim hizmeti, dizüstü bilgisayar ve tabletlerde internet erişimi, kablosuz iletişim ekipmanları, güvenlik hizmeti bulunuyor. Ayrıca internet, video ve ses hizmetleri de dahil olmak üzere konutlara özel bağlantı çözümleri sunuyor.

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Mastercard (MA)

Listemizin son sırasında da ödeme sistemleri teknolojisi alanında büyük isimlerden biri olan Mastercard (MA) yer alıyor. Yıllık 0,58% temettü verimine sahip Mastercard (MA); ABD ve uluslararası alanda ödeme sistemi teknolojileri üreten bir şirkettir. Tüketiciler, finansal kurumlar, hükümetler ve işletmeler için kredi, borç, ödeme programlarının geliştirilmesi ve uygulanması için ödeme çözümleri sunar. Merkezi New York’ta bulunan şirketin yaklaşık 21 bin çalışanı var.

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

2 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı