Borsa İstanbul

2 Ayda 912 Bin Kişi Borsadan Çıktı

January 2, 2024 • 1 dakika okuma süresi
2 Ayda 912 Bin Kişi Borsadan Çıktı

Mevduat faizlerindeki yükselişle birlikte borsada yatırımcı kaybı sürüyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre aralık ayında borsada yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 kişiye geriledi.

Bu sayı aralık ayı içerisinde borsadan 562 bin 115 yatırımcının çıktığını gösterirken, bu oran aylık bazda borsadan çıkan yatırımcı sayısında rekor yaşandığı anlamına geliyor.

Borsada ekim ayında yatırımcı sayısı 8,6 milyon ile rekor kırmıştı. Söz konusu düşüş bu döneme kıyasla 912 bin yatırımcı kaybına işaret ediyor.

Borsada yatırımcı sayısı 2021 yılında 2 milyon eşiğini, 2022 yılının sonunda ise 3 milyon eşiğini geride bırakmıştı.

2023’te Halka Arz Rekoru Yaşanmıştı

Diğer yandan 2023 yılında 54 şirketle rekor halka arz gerçekleşmişti. Yılın genelinde aylık bazda yatırımcı sayıları artış eğiliminde ilerlemişti.

2 Ayda 912 Bin Kişi Borsadan Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT