Temettü Bültenleri

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Target (TGT)

Bu hafta temettü listemizin ilk sırasında “Temettü Aristokratları” listesinde de adı sıklıkla geçen Target (TGT) yer alıyor. Yıllık 2,94% temettü verimine sahip Target (TGT); ABD genelinde bir perakendeci olarak faaliyet gösteriyor.  Şirket bünyesinde; süt ürünleri, dondurulmuş ürünler, bakkal ürünleri ve bozulabilir ürünler dahil olmak üzere birçok gıda ürünü bulunuyor. Aynı zamanda giyim, aksesuar, dekorasyon ürünleri, elektronik, oyuncak, bakım ve ev ihtiyaçları kategorilerinde de birçok ürün çeşitliliğine sahiptir. 

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Unilever (UL)

Merkezi İngiltere’de bulunan ama aynı zamanda Amerikan borsasında işlem gören tüketim malları (gıda, temizlik, kişisel bakım vs.) üreticisi Unilever (UL) bu haftanın popüler temettü listesinde yer alıyor. Yıllık 3,61% temettü verimine sahip şirketin alt markaları arasında; Domestos, Dove, Hellmann’s, Knorr, Cornetto, Omo, Rexona, Cif gibi birçok popüler isim yer alıyor.

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Yum! Brands (YUM)

Yıllık 1,99% temettü verimine sahip Yum! Brands (YUM) de bu hafta listemizde yer alan bir başka isim. Yum! Brands; yan kuruluşlarıyla birlikte dünya çapında restoran işletme, geliştirme, franchise verme ve lisanslama alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin; Taco Bell ve The Habit Burger Grill isminde yan markaları olsa da en bilinir yan markaları KFC ve Pizza Hut. Merkezi Kentucky’de bulunan şirketin yaklaşık 38 bin çalışanı var.

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

International Paper (IP)

Bu haftaki temettü listemizin son sırasında ise kağıt ve ambalaj sektörünün önemli isimlerinden biri olan International Paper (IP) yer alıyor. Yıllık 5,17% temettü verimine sahip şirket; endüstriyal ambalaj, geri dönüştürülebilir kağıt ürünleri ve kraft kağıt alanında faaliyet gösteriyor. 1898 yılında kurulan köklü bir şirkettir ve merkezi de Memphis, Tennessee’dedir. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

19 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı