Temettü Bültenleri

19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Haziran 19, 2023 • 4 dakika okuma süresi
19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Restaurant Brands International (QSR)

Yıllık 35 milyar dolardan fazla ciro ve yaklaşık 100 ülkede 28 binden fazla farklı lokasyon ile dünyanın en büyük restoran işletmecisi Restaurant Brands International (QSR), yıllık 2,88%’lik temettü verimiyle bu hafta kâr payı dağıtan şirketler arasında. QSR’ın gelir modeli; kendi işlettiği lokasyonlar, perakende satışlar ve franchise restoranların gelirlerinden oluşuyor. Şirketin 20 bine yakın Burger King, 5 bine yakın Tim Horton ve 4 bin Popeyes restoranı bulunuyor. 2021 yılındaki Firehouse Subs şirketinin satın alımı ise QSR’a yıllık ortalama 1,1 milyar ek gelir sağlıyor.

19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Broadcom (AVGO) 

Broadcom ve Avago şirketlerinin birleşmesi sonucu ortaya çıkan Broadcom (AVGO), yarı iletken sektöründe çoğunlukla cep telefonlarında kullanılan radyo ve frekans alıcıları başta olmak üzere çeşitli çipler üretiyor. AVGO’nun sunduğu ürün portföyü yalnızca akıllı telefonlara değil, her türlü iletişim için kullanılan cihaza entegre oluyor. Broadcom, yıllık 2,08% temettü verimiyle çeyreklik bazda temettü dağıtıyor. Şirket, son dönemdeki satın alımlarına Brocade, CA Technologies, Symantec’s gibi siber güvenlik şirketlerini eklemesinin yanı sıra VMware yazılım şirketinin de satın alımı konusunda anlaşma aşamasında.

19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Medtronic (MDT)

Medtronic (MDT), yıllık 3,05% temettü verimiyle bu hafta kâr payı dağıtacak şirketler arasında. MDT, kronik rahatsızlığı olan hastalar için medikal terapi cihazları geliştirip üreten bir sağlık şirketi. Ürün portföyünde kalp pilleri, stentler, insülin pompaları ve daha birçok gelişmiş cerrahi cihaz bulunan Medtronic, satışlarını ABD ve dış pazarlara yapıyor. Buna ek, yurt dışı satışları, şirketin gelirinin 50%’sinden fazlasını oluşturuyor.

19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Philip Morris (PM)

Philip Morris (PM), aslında uzun yıllardır, hepimizin aşina olduğu tütün ürünlerinin üreticisi konumunda. PM’nin ürün gamının çoğunu bilinir sigara ve tütün markaları oluştururken son dönemde oldukça popüler olan, ısıyla çalışan elektronik sigara üretimiyle de öne çıkıyor. 6 kıtada, toplam 73 pazarda oldukça geniş bir alanda faaliyet gösteren şirket, yıllık 5,35% temettü verimiyle dikkat çekiyor. 

19 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti