Temettü Bültenleri

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler
Google News Icon Takip Et

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Restaurant Brands International (QSR) 

Bu hafta listemize, okuyunca insanın karnını acıktıracak bir şirketle başlıyoruz: Restaurant Brands International (QSR). Bu ismi gördüğünde bir şey çağrıştırmıyor olabilir ama şirket daha çok sahibi olduğu Burger King ve Popeyes ile biliniyor. Yıllık 3,21% temettü verimine sahip şirket aynı zamanda Tim Burtons gibi dünya çapında faaliyet gösteren kahve zincirinin de sahibi. 

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Broadcom (AVGO)

Listemizin ikinci sırasında ise teknoloji ve yarı iletken sektörünün önemli isimlerinden Broadcom (AVGO) yer alıyor. Yıllık 2,16% temettü verimine sahip şirket, çok çeşitli yarı iletken ve altyapı yazılım ürünlerinin Amerikalı tasarımcısı, geliştiricisi, üreticisi ve küresel tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyor. 1961’de kurulan şirket özellikle yarı iletken krizinde büyük kârlar elde ederken son zamanlarda kurumsal yazılım şirketlerine yönelik yaptığı satın alımlarla kendinden söz ettiriyor.

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Medtronic (MDT)

Sağlığın ne kadar büyük bir öneme sahip olduğunu anlatmamız çok uzun sürebilir ama gelir açısından dünyanın en büyük sağlık şirketlerinden biri olan Medtronic (MDT)’i anlatmayı çok isteriz. Yıllık 3,38% temettü verimine sahip Medtronic, İrlanda merkezli bir Amerikan tıbbi cihaz şirketi olarak faaliyet gösteriyor. 1949 yılında kurulan şirketin, 2019 yılında gelirinde düşüş yaşansa da pandemi sonrasında gelirlerinde sürekli artış yaşandı. 

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Packaging Co. of America (PKG)

Geldik listemizin son sırasına yani ambalaj ve konteyner sektörünün önemli isimlerinden Packaging Co. of America (PKG)’ya. Yıllık 3,34% temettü verimine sahip şirket; ambalaj, kağıt ve konteyner ürünlerinin üretimi alanında faaliyet gösteriyor. 15 bin çalışana sahip olan şirketin merkezi de Illinois’de bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

18 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı