Temettü Bültenleri

18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Aralık 18, 2023 • 3 dakika okuma süresi
18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Broadcom (AVGO)

Bu haftanın listesinin ilk sırasında Broadcom (AVGO) yer alıyor. Yılda 1,86% temettü verimine sahip Broadcom, yarı iletken ve altyapı yazılım çözümleri tasarlayan, geliştiren ve tedarik eden küresel bir teknoloji şirketidir. Şirketin ürettiği yarı iletken ve altyapı yazılım çözümleri, daha çok veri merkezi, telekom, kurumsal ve gömülü ağ uygulamalarındaki verilerin hareketininin yönetilmesinde kullanılıyor. 1961’de kurulan ve 20 binden fazla çalışanı olan şirketin merkezi San Jose, Amerika’da bulunuyor.

18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Medtronic (MDT)

Listemizin ikinci sırasında ise sağlık sektörünün önemli isimlerinden Medtronic (MDT) yer alıyor. Yılda 3,34% temettü verimine sahip Medtronic; cihaz tabanlı tıbbi tedaviler ve hizmetlerin geliştirilmesi, üretimi, dağıtımı ve satışı ile uğraşan bir tıbbi teknoloji şirketidir. 1949’da kurulan ve 100.000’nin üzerinde çalışanı olan şirketin merkezi Dublin, İrlanda’da bulunuyor.

18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Southwest Airlines (LUV)

Listemizin üçüncü sırasında yer alan Southwest Airlines (LUV) ile de biraz göğe bakalım. Yılda 2,48% temettü verimine sahip Southwest Airlines, Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası yakın pazarlarda tarifeli havayolu taşımacılığı hizmetleri sağlayan bir şirkettir. 31 Aralık 2020 itibarıyla şirket, toplam 718 adet Boeing 737 uçaktan oluşan filosuyla 40 eyalette 107 noktaya uçuyor. Merkezi Texas’ta bulunan şirketin yaklaşık 56 bin çalışanı var.

18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Philip Morris International (PM)

Philip Morris International (PM) ile bu haftaki listemizi noktalandıralım. Yılda 5,50% temettü verimine sahip Philip Morris, tütün ürünlerin üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteren uluslararası bir şirkettir. Şirket, dumansız bir gelecek sunmak ve portföyünü uzun vadede tütün ve nikotin sektörü dışındaki ürünleri de içerecek şekilde geliştirmek için çalışıyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

18 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti