Temettü Bültenleri

17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temmuz 17, 2023 • 3 dakika okuma süresi
17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Caterpillar (CAT)  

Listemizin ilk sırasında yıllık 2,03% temettü verimi ile endüstri sektörünün dev isimlerinden Caterpillar (CAT) yer alıyor. Caterpillar; inşaat ve madencilik ekipmanları, dizel ve doğal gaz motorları, endüstriyel gaz türbinleri imalatı yapıyor. Şirket aynı zamanda enerji ve ulaştırma, finansal ürünler, kaynak ürünleri alanında da faaliyet gösteriyor. 

17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

CVS Health (CVS)

Amerika’nın en büyük perakende eczane zinciri CVS Pharmacy‘nin sahibi olan CVS Health (CVS)’in yıllık 3,39% temettü verimi bulunuyor. CVS, eczane hizmetlerinin yanı sıra pek çok farklı sağlık segmenti altında da hizmet sunuyor. Şirket ayrıca pek çok tıbbi alanda sağlık sigortası sağlayan Aetna’nın da sahibi. Diğer yandan şirket, 2021 yılında gelirler açısından dünyanın en büyük şirketlerini listeleyen Fortune 500’de dördüncü, Fortune Global 500’de ise yedinci sırada yer aldı.

17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Colgate-Palmolive (CL)

Bu hafta listemizde ürünlerini hemen hemen hepimizin günlük hayatta kullandığı, diş sağlığı alanında popüler bir isim olan Colgate-Palmolive (CL) yer alıyor. Yıllık 2,51% temettü verimi bulunan şirket; ağız ve diş sağlığı, kişisel bakım ve evcil hayvan gıdaları gibi segmentlerdeki ürünlerin üretim ve dağıtımını gerçekleştiriyor. Dünya genelinde yaklaşık 34.200 çalışanı bulunmaktadır.

17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Pentair (PNR)

Listemizin son sırasında ise temiz su çözümleriyle bilinen Pentair (PNR) yer alıyor. Yıllık 1,34% temettü verimi bulunan şirket; konut, ticari, endüstriyel ve zirai yapılar için temiz su çözümleri tedarik ediyor. Yani şirket; insanlar, işletmeler ve endüstrinin geneli için temiz ve güvenli su tesisatı sağlıyor. 1966 yılında kurulan şirketin merkezi ise Londra’da bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

17 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı