Temettü Bültenleri

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

April 17, 2023 • 4 dakika okuma süresi
17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin.

APA Corporation (APA)

Houston merkezli enerji şirketi APA Corporation (APA), yıllık 2,47% temettü verimiyle bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. Operasyonlarının çoğunu ABD, Mısır ve Karadeniz’de gerçekleştiren şirket, petrol ve doğalgaz gibi enerji kaynaklarının hem üretimini hem de keşfini yapıyor. APA, 2022 sonu itibariyle toplam 890 milyon varil petrol rezervi ve günlük 400 bin varil üretim kapasitesiyle dikkat çekiyor.

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Colgate-Palmolive (CL)

Temettü listemizdeki bir diğer şirket, yıllık 2,49% temettü verimiyle Colgate-Palmolive (CL). Köklü şirket, 1806 yılındaki kuruluşundan bu yana tüketici ürünleri sektöründe faaliyet gösteriyor. Herkesin ismini en az bir kez duyduğu Colgate-Palmolive, 200’den fazla ülkede ağız sağlığı, şampuan, duş jeli, deodorant gibi kişisel sağlık ve hijyen ürünleri üretirken, bir yandan da ev bakım kategorisinde farklı bir ürün gamı sunuyor. Şirketin konsolide satışlarının 70%’i uluslararası satışlardan gelirken, bunun 45%’ini gelişmekte olan ülkeler oluşturuyor.

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

CVS Health (CVS)

Sağlık sektöründe çeşitli hizmetler sunan CVS Health (CVS), 2,77%’lik temettü verimiyle dikkat çekiyor. Temeli ecza operasyonlarına dayanan CVS, ABD’de hâlihazırda 9.000’den fazla eczane işletiyor. Şirket sağlık sigortası alanında da 24 milyon sigortalı müşteriyle bilinen sigorta şirketleri arasında yer alıyor. Son olarak CVS tamamlanması beklenen satın alımı Oak Street ile iş koluna bir yeni şirket daha ekleyecek.

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Procter & Gamble (PG)

Procter & Gamble (PG), yıllık 80 milyar dolar cirosu ile dünyanın en büyük tüketici ürünleri üreten ve satan şirketlerinden biri konumunda. 1837 yılında kurulan şirket, bünyesinde bulundurduğu 20 marka ile deterjan, şampuan, bebek bezleri ve kişisel hijyen ürünleri başta olmak üzere geniş bir ürün gamında satış yapıyor. Yıllık 2,56% temettü verimiyle bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında olan Procter & Gamble’ın satışlarının 55%’ini uluslararası pazar oluşturuyor.

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

17 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı