Borsa Haberleri

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

March 18, 2024 • 3 dakika okuma süresi
17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Broadcom (AVGO)

Listemizin ilk sırasında, yarı iletken ve altyapı yazılım çözümleri tasarlayan, geliştiren ve tedarik eden teknoloji devi Broadcom (AVGO) yer alıyor. Yılda 1,70% temettü verimine sahip şirketin ürettiği yarı iletken ve altyapı yazılım çözümleri, daha çok veri merkezi, telekom, kurumsal ve gömülü ağ uygulamalarındaki verilerin hareketininin yönetilmesinde kullanılıyor. 

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Best Buy (BBY)

Yılda 4,82% gibi bir temettü verimiyle dikkat çeken Best Buy (BBY) da listemizde yer alan bir başka şirket. Best Buy; kişisel teknoloji ürünleri üreten ve teknoloji hizmeti veren bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Best Buy Mobile, Geek Squad, Magnolia Audio Video, Napster ve Pacific Sales yer alıyor. Aynı zamanda uluslararası arenada Kanada, Çin, Meksika ve Türkiye’de de faaliyet gösteriyor.

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Medtronic (MDT)

Yılda 3,30% temettü verimine sahip Medtronic (MDT); cihaz tabanlı tıbbi tedaviler ve hizmetlerin geliştirilmesi, üretimi, dağıtımı ve satışı ile uğraşan bir tıbbi teknoloji şirketidir. 1949’da kurulan ve 100.000’nin üzerinde çalışanı olan şirketin merkezi Dublin, İrlanda’da bulunuyor.

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Restaurant Brands International (QSR)

Listemizin son sırasında ise lezzetiyle yakından bildiğimiz Restaurants Brands International (QSR) yer alıyor. Yılda 2,78% temettü verimine sahip Amerika ve Kanada merkezli bir fast-food şirketi olan Restaurant Brands International, Burger King ve Popeyes gibi hamburger markalarının yanı sıra Tim Burtons gibi dünya çapında faaliyet gösteren kahve zincirinin de sahibi olarak geçiyor. 2014’te bir holding şirketi olarak kurulan RBI’ın ayrıca Firehouse adında bir restorantı daha bulunuyor. 

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

17 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı