Temettü Bültenleri

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

October 16, 2023 • 4 dakika okuma süresi
16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

CVS Health (CVS)

Bu haftaki listemize sağlık sektörünün öncü isimlerinden biri olan CVS Health (CVS) ile başlayalım. Ne demişler: Her şeyin başı sağlık. Yıllık 3,88% temettü verimine sahip CVS Health, Amerika’nın en büyük perakende eczane zinciri CVS Pharmacy‘nin sahibi olan bir Amerikan sağlık şirketidir. CVS eczane hizmetlerinin yanı sıra pek çok farklı sağlık segmenti altında da hizmet sunuyor. Şirket ayrıca pek çok tıbbi alanda sağlık sigortası sağlayan Aetna’nın da sahibi. Şirket, 2021 yılında gelirler açısından dünyanın en büyük şirketlerini listeleyen Fortune 500’de 4., Fortune Global 500’de ise 7. sırada yer aldı. 

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Procter & Gamble (PG)

Listemizin ikinci sırasında ise ürünlerini sıklıkla kullandığımız Procter & Gamble (PG) yer alıyor. Yıllık temettü verimi 2,60% olan Procter & Gamble (PG); ambalajlı tüketim ürünlerinin tedariği alanında faaliyet gösteren çok uluslu bir şirkettir. Güzellik, kişisel bakım, kozmetik ve sağlık kategorilerinde üretim yapar. Alt markaları arasında; Head & Shoulders, Herbal Essences, Pantene, Rejoice, Olay, Old Spice, Safeguard, Secret ve SK-II bulunuyor.

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Caterpillar (CAT)

Endüstri sektörünün dev isimlerinden Caterpillar (CAT) da bu hafta temettü dağıtan bir başka şirket. Yıllık 1,94% temettü verimine sahip şirket, inşaat ve madencilik ekipmanları, dizel ve doğal gaz motorları, endüstriyel gaz türbinleri imalatı yapıyor. Şirket aynı zamanda enerji ve ulaştırma, finansal ürünler, kaynak ürünleri alanında da faaliyet gösteriyor.

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Colgate-Palmolive (CL)

Listemizi sağlık sektörüyle açtık, sağlık sektörüyle kapatalım. Fakat bu seferki şirket daha çok ağız sağlığıyla ilgili. Evet, Colgate-Palmolive (CL)’den bahsediyoruz. Yıllık 2,71% temettü verimine sahip Colgate (CL); ağız ve diş sağlığı, kişisel bakım ve evcil hayvan gıdaları alanında üretim yapan uluslararası bir şirkettir. Şirketin bünyesinde bulunan markalar arasında; Colgate, Palmolive, Elmex, Hello, Meridol, Sorriso, Tom’s of Maine, Protex, Sanex, Softsoap, Speed Stick, Ajax, Axion ve Fabuloso bulunuyor.

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

16 Ekim Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı