Temettü Bültenleri

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

May 15, 2023 • 4 dakika okuma süresi
15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Target (TGT) 

1900’den fazla mağazasıyla ABD’nin en büyük perakende zincirlerinden biri olan Target (TGT), 2,73% yıllık temettü oranıyla bu hafta kâr payı dağıtacak şirketler arasında. Şirket; ülkeyi bir ağ gibi saran mağazalarında güzellik ürünlerinden ev gereçlerine, gıdadan mobilyaya kadar geniş ürün yelpazesiyle operasyonlarını sürdürüyor. Target’ın gelirinin 9%’a yakınını e-ticaret satışları oluşturuyor. Perakende zinciri, 2015 yılında Kanada’daki operasyonlarını sonlandırdıktan sonra sadece ABD’de hizmet veriyor. 

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Chevron (CVX) 

Chevron (CVX), petrolün keşfinde, üretiminde ve rafinerisinde dünya çapında operasyonlara sahip bir enerji şirketidir. ABD’nin en büyük ikinci petrol şirketi olan Chevron, yıllık 3,86%’lık temettü verimiyle öne çıkıyor. Şirketin ABD’de günlük 3,1 milyon varil petrol, 7,7 milyon kübik doğal gaz ve 1,8 milyon varil sıvılaştırılmış gaz üretim kapasite bulunuyor. Enerji devi, operasyonlarını Kuzey ve Güney Amerika, Avrupa, Asya, Afrika ve Avustralya’da sürdürüyor.

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

3M (MMM)

1902 yılında kurulan 3M (MMM), daha öncelerde Minnesota Mining and Manufacturing olarak bilinen bir çok uluslu şirkettir. 3M, Ar-Ge laboratuvarları ve bilim – teknoloji alanındaki çalışmalarını ürünleriyle birleştiriyor. Şirketin operasyonlarını endüstriyel güvenlik, ulaşım, sağlık ve tüketici ürünleri olarak dört farklı kategoriye ayırıyor. 5,98% ile etkileyici bir yıllık temettü verimine sahip 3M’in gelirinin çoğunluğunu endüstriyel güvenlik alanı oluşturuyor. Şirketin 60 binden fazla ürünü de direk müşterinin kendisine dokunuyor.

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Shell (SHEL)

Shell (SHEL), hepimizin aşikar olduğu şekilde petrol ve gazın her türlü operasyonunda rol oynayan bir enerji şirketi. Shell de bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında ve yıllık 3,81% temettü oranına sahip. Şirketin en büyük kimyasal tesisleri ABD’nin aksine orta Avrupa, Çin ve Singapur’da bulunuyor. Enerji devinin rezervlerinin yarısını sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) ve petrol oluştururken diğer yarısını ise doğalgaz ve diğer enerji kaynakları oluşturuyor.

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

15 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı