Temettü Bültenleri

13 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

February 13, 2023 • 3 dakika okuma süresi
13 Şubat Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Chevron (CVX) – 15 Şubat

Bu hafta kârını paylaşacak şirketler listesinin ilk sırasında Amerika’nın en büyük ikinci petrol şirketi olarak gösterilen Chevron (CVX) var. Yıllık 3,37% temettü verimi olan şirket, enerji ve kimyasal operasyonlar için idari, mali yönetim ve teknoloji desteği sağlıyor. Chevron, ham petrolün büyük uluslararası boru hatları ile taşınması, işlenmesi ve depolanmasıyla uğraşırken aynı zamanda doğal gazın sıvılaştırılması ve satışıyla ilgileniyor.

13 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Microsoft (MSFT) – 15 Şubat

İşte listenin en popüler isimlerinden biri. Microsoft (MSFT) da bu hafta kârını paylaşacak şirketler listesinde yer alıyor. Yıllık 1,13% temettü verimine sahip Microsoft; yazılımların, hizmetlerin, cihazların ve çözümlerin geliştirilmesi, üretilmesi ve pazarlanması ile ilgileniyor. Microsoft, halka açık en büyük 500 ABD şirketinin yer aldığı S&P 500 listesinde 2. sırada yer alıyor. Şirketin dünyaca ünlü ürünleri arasında; Office, Exchange, SharePoint, Microsoft Teams, Office 365, Skype, Outlook.com, OneDrive ve LinkedIn bulunuyor. Merkezi Washington’da bulunan şirketin yaklaşık 181 bin çalışanı var.

13 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

3M (MMM) – 16 Şubat

3M (MMM) de yıllık 5,13% temettü verimiyle listemizde yer alan bir başka teknoloji şirketi. 3M (MMM) endüstriyel, güvenlik ve tüketim ürünleri üreten bir teknoloji şirketi. Şirketin faaliyet alanları arasında; güvenlik ve endüstriyel, ulaştırma ve elektronik ile sağlık hizmetleri yer alıyor.

13 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

United Parcel Services (UPS) – 17 Şubat

Listemizin son sırasında yıllık 3,50% temettü verimine sahip United Parcel Service (UPS) yer alıyor. Şirket, tedarik zinciri yönetimi hizmetleri sağlayan bir lojistik ve paket dağıtım şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Dünyanın en büyük birkaç kargo şirketinden biri olan UPS, dünya genelinde 175’ten fazla ülkede faaliyet gösteriyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

13 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

13 Şubat Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı