Temettü Bültenleri

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

May 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Microsoft (MSFT)

Bu haftanın temettü listesine teknoloji sektörünün önemli isimlerinden biri olan Microsoft (MSFT) ile başlamak istedik. Yıllık 0,72% temettü verimi olan şirketin faaliyetleri arasında; bilgisayar yazılımları, donanım ürünleri ve bilişim hizmetleri bulunuyor. Microsoft’un en çok bilinen yazılım ürünleri; Windows, Office, Bing, Edge ve Internet Explorer olarak gösterilebilir. Teknoloji devi, veri depolanması ve dönüştürülmesi alanında ses getiren Azure bulut bilişim platformu hizmeti de sunuyor.

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Starbucks (SBUX)

80’den fazla ülkede 36 bine yakın mağazasıyla dünyanın en çok bilinen kahve zinciri Starbucks (SBUX) bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. İçecek devi, yatırımcılarına yıllık 3% temettü verimi sunuyor. Starbucks’ın iş modelinde toplam gelirin çoğunluğunu şirket tarafından işletilen mağazalardaki satışlar ve lisans gelirleri oluşturuyor. 

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Exxon Mobil (XOM)

Söz konusu temettü olduğunda Amerikan borsalarına yatırım yapan neredeyse herkesin aklına gelen ilk şirketlerden biri olan Exxon Mobil (XOM) de bu haftanın temettü listesinde. Yıllık 3,22% temettü verimine sahip ExxonMobil, uluslararası alanda ham petrol ve doğal gaz araştıran ve aynı zamanda üretimini yapan bir şirkettir. Şirket ayrıca ham petrol, doğal gaz, petrol ürünleri, petrokimya ve diğer özel ürünlerin üretimi, ticareti, nakliyesi ve satışı alanında da faaliyet gösterir. 

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Target (TGT)

Bu haftaki listemizin son sırasında geniş ürün yelpazesiyle öne çıkan perakende devi Target (TGT) yer alıyor. Yıllık 2,70% temettü verimi olan şirket, 2000’e yakın mağazasıyla hizmet verir. Mağazalarında ve online alışveriş sitesinde; gıda, giyim, oyuncak, güzellik ve temizlik malzemeleri gibi daha pek çok ürün çeşidi sunuyor. Ayrıca şirket; Target Café, Target Optical ve Starbucks gibi yeme-içme mağazalarına da ürün tedarik ediyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

13 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı