Temettü Bültenleri

13 Mart Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

March 13, 2023 • 4 dakika okuma süresi
13 Mart Haftası – Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Domino’s Pizza (DPZ) – 13 Mart

Listemizin ilk sırasında, herkesin yakından bildiği ve lezzetiyle tanıdığı Domino’s Pizza (DPZ) yer alıyor. Yıllık 1,61% temettü verimine sahip şirket; yan kuruluşları aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası alanda pizza şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda uluslararası franchise segmentiyle markaya ait franchise operasyonlarını yürütüyor. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 14 bin çalışanı var.

13 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Merck & Co. (MRK) – 14 Mart

İlaç sektörünün dev isimlerinden biri olan Merck & Co. (MRK) listemizde yer alan bir başka şirket. Yıllık 2,71% temettü verimine sahip şirket; reçeteli ilaç, aşı, biyolojik terapi, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket hem insan sağlığına yönelik hem de çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için farmasötik ve aşı üretir. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

13 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Coca-Cola (KO) – 16 Mart

Listemizdeki bu şirketi tanımayan yoktur zaten. Evet, Coca-Cola (KO) da bu hafta temettü dağıtan bir diğer şirket. Yıllık 3,11% temettü verimine sahip Coca-Cola (KO); gazlı içecekler, su, spor içecekleri, meyve suyu, süt ve bitki bazlı içecekler dahil olmak üzere alkolsüz içeceklerin üretimi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Coca-Cola Zero, Diet Coke, Fanta, Sprite, Powerade, Schweppes, Minute Maid ve daha birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı var.

13 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Walmart (WMT) – 16 Mart

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasındaki isim, yıllık 1,66% temettü verimine sahip perakende devi Walmart (WMT). Şirket; dünya çapında perakende ve toptan satış alanında faaliyet gösteriyor. Şirket; süpermarket, hipermarket, depo ve indirim mağazaları işletiyor. Aynı zamanda yalnızca üyelere özel web sitesi üzerinden e-ticaret faaliyeti de gösteriyor. Merkezi Arkansas’ta bulunan şirketin yaklaşık 2 milyon 300 çalışanı var.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

13 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

13 Mart Haftası - Temettü ile Kârına Ortak Olabileceğin Dev Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı