Temettü Bültenleri

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

February 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Microsoft (MSFT)

Bu haftanın temettü listesinde teknoloji sektörünün önemli isimlerinden biri olan Microsoft (MSFT) var. Yıllık 0,71% temettü verimi olan şirketin faaliyetleri arasında; bilgisayar yazılımları, donanım ürünleri ve bilişim hizmetleri bulunuyor. Microsoft’un en çok bilinen yazılım ürünleri; Windows, Office, Bing, Edge ve Internet Explorer olarak gösterilebilir. Ayrıca şirketin HoloLens isimli bir karma gerçeklik platformu da mevcut. Teknoloji devi, veri depolanması ve dönüştürülmesi alanında ses getiren Azure bulut bilişim platformu hizmeti de sunuyor.

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

ExxonMobil (XOM)

Enerji sektörünün önemli isimlerinden ExxonMobil (XOM) de bu hafta listemizde yer alıyor. Yıllık 3,73% temettü verimine sahip ExxonMobil, uluslararası alanda ham petrol ve doğal gaz araştıran ve aynı zamanda üretimini yapan bir şirkettir. Şirket ayrıca ham petrol, doğal gaz, petrol ürünleri, petrokimya ve diğer özel ürünlerin üretimi, ticareti, nakliyesi ve satışı alanında da faaliyet gösterir. 

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Chevron (CVX)

Bu hafta temettü veren bir diğer popüler enerji şirketi ise Chevron (CVX). Yıllık 4,32% temettü verimi olan şirket, 180’den fazla ülkede aktif olarak hizmet veriyor. Şirketin birincil faaliyetleri arasında; ham petrol ve doğal gazın aranması, üretimi ve boru hatlarıyla taşınması yer alıyor. Chevron’un ham petrolün rafine edilerek petrol ürünlerine dönüştürülmesi ve temiz kaynaklardan yenilenebilir yakıtların üretimi gibi çalışmaları da bulunuyor. 

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Eli Lilly (LLY)

Listemizin son sırasında ise ilaç sektörünün gözde isimlerinden biri olan Eli Lilly (LLY) yer alıyor. Yıllık 0,70% temettü verimine sahip şirket, farmasötik ürünlerin keşfi, geliştirilmesi, üretimi ve satışı alanında faaliyet gösteriyor. Firmanın ürünleri arasında diyabet, onkoloji, immünoloji ve sinir bilimine yönelik ürün ve tedaviler yer alıyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

12 Şubat Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı