Borsa Haberleri

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

March 11, 2024 • 4 dakika okuma süresi
11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Domino’s Pizza (DPZ)

Listemizin ilk sırasında, herkesin yakından bildiği ve lezzetiyle tanıdığı Domino’s Pizza (DPZ) yer alıyor. Yılda 1,36% temettü verimine sahip şirket; yan kuruluşları aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası alanda pizza şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda uluslararası franchise segmentiyle markaya ait franchise operasyonlarını yürütüyor. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 14 bin çalışanı var.

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Coca-Cola (KO)

Listemizdeki bu şirketi tanımayan yoktur zaten. Evet, Coca-Cola (KO) da bu hafta temettü dağıtan bir diğer şirket. Yılda 3,26% temettü verimine sahip Coca-Cola (KO); gazlı içecekler, su, spor içecekleri, meyve suyu, süt ve bitki bazlı içecekler dahil olmak üzere alkolsüz içeceklerin üretimi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Coca-Cola Zero, Diet Coke, Fanta, Sprite, Powerade, Schweppes, Minute Maid ve daha birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı var.

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Merck (MRK)

İlaç sektörünün dev isimlerinden biri olan Merck&Co. (MRK) listemizde yer alan bir başka şirket. Yılda 2,49% temettü verimine sahip şirket; reçeteli ilaç, aşı, biyolojik terapi, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket hem insan sağlığına yönelik hem de çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için farmasötik ve aşı üretir. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

HP (HPQ)

Bu haftanın popüler temettü listesinin son sırasında teknoloji sektörünün dev isimlerinden biri olan HP (HPQ) yer alıyor. Yılda 2,59% temettü verimi olan şirketin; kişisel sistemler, yazıcılar ve 3D baskı çözümlerini kapsayan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ayrıca şirket, dünya çapında sunduğu donanım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri de sağlıyor. 

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

11 Mart Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı