Temettü Bültenleri

11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Eylül 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

HP (HPQ)

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında teknoloji sektörünün dev isimlerinden HP (HPQ) yer alıyor. Yılda 3,57% temettü verimi olan şirketin; kişisel sistemler, yazıcılar ve 3D baskı çözümlerini kapsayan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ayrıca şirket, dünya çapında sunduğu donanım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri de sağlıyor.

11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Domino’s Pizza (DPZ)

Bu haftanın popüler temettü listesinde dünyaca ünlü fast food zincirlerinden Domino’s Pizza (DPZ) da yer alıyor. Yılda 1,25% temettü verimi olan şirket, güncel verilere göre 85 ülkede 14 binden fazla şubeyle hizmet veriyor. ‘30 dakikada sipariş teslimi’ mottosuyla dikkat çeken Domino’s Pizza; sandviç, makarna, tavuk kanadı, sos ve tatlı çeşitleriyle geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Coca-Cola (KO)

Eee, pizzanın yanına da bi’ Coca-Cola (KO) iyi gider değil mi? Yıllık 3,15% temettü verimine sahip Coca-Cola (KO); gazlı içecekler, su, spor içecekleri, meyve suyu, süt ve bitki bazlı içecekler dahil olmak üzere alkolsüz içeceklerin üretimi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirketin alt markaları arasında; Coca-Cola Zero, Diet Coke, Fanta, Sprite, Powerade, Schweppes, Minute Maid ve daha birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı var.

11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Merck (MRK)

Geldik listemizin son sırasına yani sağlık sektörünün dev isimlerinden biri olan Merck (MRK)’e! Yıllık 2,68% temettü verimine sahip Merck (MRK); reçeteli ilaç, aşı, biyolojik terapi, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürünleri alanında faaliyet gösteren bir sağlık şirketi. Şirket hem insan sağlığı hem de çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için farmasötik ve aşı üretir. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

11 Eylül Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti