Temettü Bültenleri

11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Aralık 11, 2023 • 3 dakika okuma süresi
11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Domino’s Pizza (DPZ)

Haftaya leziz bir başlangıç yapmak adına biz de listemizin ilk sırasına Domino’s Pizza (DPZ)’yı koyalım istedik. Yılda 1,23% temettü verimi olan şirket, güncel verilere göre 85 ülkede 14.000’den fazla şubeyle hizmet veriyor. 30 dakikada sipariş teslimi sloganıyla dikkat çeken Domino’s Pizza; sandviç, makarna, tavuk kanadı, sos ve tatlı çeşitleriyle geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.  

11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

HP (HPQ)

Listemizin ikinci sırasında ise teknoloji sektörünün dev isimlerinden biri olan HP (HPQ) yer alıyor. Yılda 3,74% temettü verimi olan şirketin; kişisel sistemler, yazıcılar ve 3D baskı çözümlerini kapsayan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ayrıca şirket, dünya çapında sunduğu donanım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri de sağlıyor. 

11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Merck & Co. (MRK)

İlaç sektörünün dev isimlerinden biri olan Merck & Co. (MRK) listemizde yer alan bir başka şirket. Yılda 2,97% temettü verimine sahip şirket; reçeteli ilaç, aşı, biyolojik terapi, hayvan sağlığı ve tüketici bakım ürünleri alanında faaliyet gösteriyor. Şirket hem insan sağlığına yönelik hem de çiftlik hayvanları ve evcil hayvanlar için farmasötik ve aşı üretir. Merkezi New Jersey’de bulunan şirketin yaklaşık 74 bin çalışanı var.

11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Gilead Sciences (GILD)

Listemizin son sırasında ise geliştirdiği ilaçlarla adından söz ettiren biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences (GILD) var. Yılda 3,80% temettü verimine sahip şirket; HIV/AIDS, influenza, hepatit B ve C hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların araştırılması ve geliştirilmesi alanında faaliyet gösteriyor. 2019’da koronavirüs tedavisinde intravenöz kullanımını sağlayan Veklury ilacıyla ön plana çıkan şirketin; karaciğer, hematoloji, onkoloji ve hücre tedavisi için de ürünleri bulunuyor. 

11 Aralık Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı