Temettü Bültenleri

10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Temmuz 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

Oracle (ORCL)  

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında, yazılım sektörünün önde gelen isimlerinden Oracle (ORCL) yer alıyor. Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle’ın yıllık temettü verimi 1,40%.  Şirket, 120 binden fazla çalışanı ile 145 ülkede faaliyet gösteriyor. Veri tabanı, uygulama geliştirme araçları, uygulama sunucusu ve iş uygulamaları alanlarında yazılım çözümleri sunuyor.

10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Abbvie (ABBV)

Listenin ikinci sırasında Amerikan biyofarmasötik şirketi Abbvie (ABBV) yer alıyor. 2013 yılında kurulan şirket 4,37% gibi dikkat çeken bir yıllık temettü verimine sahip. Dünya genelinde yaklaşık 47 bin çalışanı bulunan ABBV’nin 21 araştırma ve üretim tesisi var.

10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Abbott Laboratories (ABT)

Bu hafta listemizde, sağlık sektörünün diğer öncülerinden Abbott Laboratories (ABT) de var. Yıllık 1,92% temettü verimine sahip olan Abbott Laboratories, geniş ve çeşitlendirilmiş bir sağlık bakım ürünleri yelpazesinin tasarlanması, geliştirilmesi, üretimi ve satışı ile uğraşan bir tıbbi teknoloji şirketidir. 1888’de kurulan ve 110.000’nin üzerinde çalışanı olan şirketin merkezi Abbott Park, Amerika’da bulunuyor.

10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Accenture (ACN)

Listemizde bu hafta hizmet sektöründe faaliyet gösteren Accenture (ACN) de yer alıyor. Accenture; strateji, danışmanlık, dijital, teknoloji ve operasyon alanlarında hizmetler sunan küresel bir yönetim danışmanlığı ve profesyonel hizmetler şirketidir. Dünya genelinde yaklaşık 506 bin çalışanı bulunuyor. Ayrıca şirketin yıllık 1,47% temettü verimi bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

10 Temmuz Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı