Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

April 10, 2023 • 3 dakika okuma süresi
10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Accenture (ACN)

Bilişim teknolojileri alanında lider Accenture (ACN), bu hafta temettü dağıtan şirketler arasında. Yıllık 1,59% temettü verimi olan şirket, müşterilerine BT alanında stratejik danışmanlık, teknoloji ve operasyonel hizmetler sunuyor. Accenture’un sunduğu hizmetler, işletmelerin dijital dönüşümlerine, satın almalarına ve yazılım entegrasyonlarına yardımcı oluyor. İletişim, medya ve teknoloji, finansal hizmetler, sağlık ve tüketici ürünleri dahil olmak üzere çeşitli sektörlerde boy gösteren şirket, 51 ülkede 500 bine yakın çalışana sahip.

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

AbbVie (ABBV)

Bu hafta temettü dağıtacak bir diğer şirket, yıllık 3,89% temettü verimiyle AbbVie (ABBV). Bağışıklık ve onkoloji alanındaki çalışmalarıyla bilinen bir ilaç şirketi olan AbbVie’nin gelirinin yarısını en bilinen ilacı Humira oluşturuyor. Şirket 2013 yılında bir diğer sağlık firması Abbott ile yollarını ayırdı. AbbVie, son dönemde Allergan şirketini satın almasıyla birlikte ürün gamına yeni ilaçlar ve kadın sağlık ürünleri ekledi.

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

General Dynamics (GD)

Savunma ve güvenlik araçları üreticisi General Dynamics (GD) yıllık 2,18% temettü verimiyle bu hafta listemizdeki yerini alıyor. Gulfstream özel jetlerden savunma araçlarına, nükleer enerjili denizaltılardan iletişim sistemlerine uzanan geniş hizmet ağıyla göze çarpan General Dynamics, savunma ve güvenlik alanındaki başarısıyla biliniyor. Virginia, ABD merkezli şirketin 43 ülkede 100 binden fazla çalışanı var.

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Watsco (WSO)

Yılda 3,56% gibi hiç de azımsanmayacak bir temettü verimine sahip Watsco (WSO), Kuzey Amerika’nın en büyük ısıtma, soğutma ve havalandırma ürünleri dağıtıcısı konumunda. Şirketin faaliyetlerinin 90%’ını ABD, 6%’sını Kanada ve 4%’ünü Latin Amerika oluştururken müşteri profili, konutlara ve yeni inşaatlara ürünler sunan bayilerdir.

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

10 Nisan Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı