Temettü Bültenleri

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

June 10, 2024 • 4 dakika okuma süresi
10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada.

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri! 

Domino’s Pizza (DPZ)

Listemizin ilk sırasında, herkesin yakından bildiği ve lezzetiyle tanıdığı Domino’s Pizza (DPZ) yer alıyor. Yıllık 1,18% temettü verimine sahip şirket; yan kuruluşları aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri ve uluslararası alanda pizza şirketi olarak faaliyet gösteriyor. Şirket aynı zamanda uluslararası franchise segmentiyle markaya ait franchise operasyonlarını yürütüyor. Merkezi Michigan’da bulunan şirketin yaklaşık 14 bin çalışanı var.

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Coca-Cola (KO)

Neredeyse dünyada herkesçe bilinen Coca-Cola (KO) da bu hafta temettü dağıtan bir diğer şirket. Yıllık 3,04% temettü verimine sahip Coca-Cola (KO); gazlı içecekler, su, spor içecekleri, meyve suyu, süt ve bitki bazlı içecekler dahil olmak üzere alkolsüz içeceklerin üretimi, pazarlanması ve satışı alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirketin alt markaları arasında; Coca-Cola Zero, Diet Coke, Fanta, Sprite, Powerade, Schweppes, Minute Maid ve daha birçok popüler isim bulunuyor. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 80 bin çalışanı var.

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Meta Platforms (META)

Bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında Meta Platforms (META) da yer aldı. Facebook, Instagram, WhatsApp gibi günlük hayatta sıklıkla kullandığımız uygulamaları tek çatı altında birleştiren Meta, yıllık 0,41% temettü verimine sahip. Şirket, Mark Zuckerberg, Dustin Moskovitz, Chris R. Hughes, Andrew McCollum ve Eduardo P. Saverin tarafından 4 Şubat 2004’te kuruldu. Meta, “Muhteşem Yedili” olarak adlandırılan ABD’nin büyük teknoloji şirketleri arasında da yer alıyor.

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

HP (HPQ)

Bu haftanın popüler temettü listesinin son sırasında teknoloji sektörünün dev isimlerinden biri olan HP (HPQ) yer alıyor. Yıllık 3,02% temettü verimi olan şirketin; kişisel sistemler, yazıcılar ve 3D baskı çözümlerini kapsayan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ayrıca şirket, dünya çapında sunduğu donanım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri de sağlıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Not: Finansal veriler 07.06.2024 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

10 Haziran Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı