Temettü Bültenleri

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

May 1, 2023 • 4 dakika okuma süresi
1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Entergy (ETR)

3 milyon müşterisine yenilenebilir enerji çözümleri sunan ve bir Fortune 500 şirketi olan Entergy (ETR), 3,98%’lik yıllık temettü verimiyle bu haftaki listemizde yerini alıyor. Şirket, yaklaşık 12 bin çalışanı ile daha temiz ve sürdürülebilir enerji sunabilmek için çalışıyor. Geçtiğimiz yıllarda, ABD’nin Güney Gulf bölgesinde yerel komünitelere 100 milyon dolardan fazla bağış ve yardımda bulunan şirket, yardımsever kimliğiyle de tanınıyor. 

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

FirstEnergy (FE)

Listemizdeki bir diğer yenilenebilir enerji şirketi FirstEnergy (FE), ülkenin en büyük elektrik sistemlerinden biri konumunda. Yaklaşık 24 bin millik elektrik bağlantı ağına sahip şirket, toplam 3.500 megawat’lık üretim kapasitesiyle dikkat çekiyor. FirstEnergy, yıllık 3,92% gibi hiç de azımsanmayacak bir temettü verimine sahip. Şirket, operasyonlarını güvenilir, mükemmeliyetçi ve esnek olarak tanımlıyor. 

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Intel (INTC)

Yapay zekâ analitiği, bulut teknolojileri ve en bilinen birimiyle çip üretimi alanında operasyonlarını sürdüren yarı iletken devi Intel (INTC), bu hafta temettü dağıtacak şirketler arasında. Intel’in yıllık temettü verimi 4,89%. Otonom sürüşlü araçlardan, hepimizin her gün kullandığı akıllı telefon ve bilgisayarlara kadar günümüzde çoğu teknolojide Intel’in çiplerini ve imzasını görüyoruz. Diğer yandan Intel, geçtiğimiz hafta açıkladığı ilk çeyrek bilançosuyla analist tahminlerini aşmayı başaramamıştı. 

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Walmart (WMT)

60 yıl önce ufak bir dükkan olarak kurulan Walmart, günümüzde ABD’nin en büyük perakendecilerinden biri konumunda bulunuyor. Walmart (WMT), yatırımcılarına yıllık 1,51% temettü verimi sunuyor. Şirket, müşterilerin tasarruf ederek alışveriş yapmalarını sağlamak olan misyonunun 60 yıldır değişmediğini söylüyor. Walmart’ın 2022 sonu itibariyla 11 bine yakın lokasyonu bulunurken, perakende devi 46 farklı isimle 24 farklı ülkede operasyonlarını sürdürüyor. WMT, 2,2 milyon çalışanı ile dünyanın en büyük işveren şirketlerinden biri.

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hak ediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

1 Mayıs Haftası Temettü Dağıtacak Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı