Bültenler

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru
Google News Icon Takip Et

2010 yılında Eren Bali, Oktay Çağlar ve Gagan Biyani tarafından Kaliforniya, Silikon Vadisi’nde temelleri atılan Udemy, 29 Ekim Cuma günü Nasdaq borsasında halka arz olacak!

Nedir Bu Udemy?

 • Udemy, 83 binden fazla kurs ve 65 binden fazla içerik üreticisiyle 44 milyondan fazla kişinin eğitim aldığı, dünyanın en büyük online eğitim platformlarından biridir. 

Midas Bakışı’nın bu bölümünde; halka arzından önce gözlerimizi Udemy’e çeviriyor, şirketi ve halka arzını detaylı bir şekilde inceliyoruz. Keyifli okumalar Midaslı!

Kuş Bakışı Halka Arz

👀 Şirketin hisse kodu “UDMY” olacak.

💵 14,5 milyon adet hisse, ortalama 27-29 dolar aralığından halka arz edilecek.

💰 Toplam halka arz büyüklüğünün, 483,5 milyon dolar olması hedefleniyor. (Şirketin halka arzdan kazanacağı miktar.)

🚀 Halka arz sonrası şirketin toplam piyasa değerinin, 3,84 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

🏦 Halka arz edilen hisse adedinin, şirketin kasasındaki hisselere oranı %10,55 olacak.

 • Bu ne demek? Şirketlerin borsada işlem gören hisse adetlerinin, işlem görmeyen kasalarındaki adetlere oranı %10’un altındaysa eğer, bu genellikle o hisse fiyatının “volatil” yani oynak olabileceğini gösterebilir. 

(Yeni halka arz olmuş hisselere yatırım için yazımızın sonuna göz atmayı unutmayın)

💸 Şirket, halka arzdan topladığı parayı nasıl değerlendirmeyi planlıyor? 

 • Kullanılabilir nakit olarak bekletmek.
 • İşletme maliyetlerini karşılamak. 
 • Fiziksel varlıklarının bakım ve geliştirilmesini sağlamak. Ayrıca, yeni varlıklar satın almak.
 • Yeni teknolojilerin, işletmelerin ve ürünlerin satın alımı.
👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

💰 Gelir Kaynağı, İş Modeli, Udemy… 

Udemy, herhangi bir konuda kendini geliştirmek isteyen kişilerin Udemy ve Udemy Business platformlarındaki eğitmenlerden hem ücretli hem de ücretsiz ders alabilmelerini sağlayan bir “EdTech” platformudur.

 • EdTech Nedir? EdTech ya da tam adıyla Education Technologies, eğitim hizmetlerini geliştirmek amacıyla üretilmiş her türlü teknolojik donanım veya yazılım hizmetine verilen addır. 

✍️ Ne Sunuyor? 44 milyondan fazla kişinin ilgi alanlarına yönelik, uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli içerikleriyle Udemy, şu ana kadar platformundaki derslere 594 milyondan fazla kayıt aldı.

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

Udemy’de bulunan 17.700’den fazla ücretsiz dersle kullanıcılar, platformu ilk defa deneyimleme imkanı bulabiliyorlar. Şu ana kadar 28 milyondan fazla kullanıcı, bu ücretsiz derslere kaydoldu. 

 • Şirket, sunduğu ücretsiz içerikler sayesinde uygun maliyetlerle kullanıcılarının ücretli müşterilere dönüşmelerini sağlıyor.
 • Kullanıcılar platforma giriş yaptıktan sonra Udemy algoritmaları, machine learning ile konu, kalite, eğitmen değerlendirmesi, kayıt sayısı, kullanıcının yaşadığı ülke gibi birçok veriyi göz önüne alarak kullanıcılara satın alabilecekleri kurslar öneriyor.
 • Şirket, şu ana kadar 3,7 milyondan fazla kullanıcıyı ücretli birer müşteriye dönüştürmüş durumda. 
👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

👩‍💼 Udemy Business Nedir? Şirketin işletmeler için hazırladığı bir eğitim paketi platformu olan Udemy Business’ta, 74 bin saatin üzerinde teknik ve 28 bin saatin üzerinde iş dünyasına yönelik içerik bulunuyor. 

 • Fortune 100 içerisindeki şirketlerin 42’si de dahil olmak üzere, Udemy Business bugüne kadar toplam 8.600’den fazla kurumsal müşteriyi platformunda ağırlamış!

🌎 Sektörün ve Şirketin Potansiyelleri Neler?

Her geçen gün teknolojik gelişmelerin hızlandığı, yeni çalışma alanlarının ve endüstrilerin mevcutta var olanların önüne geçmeye ve otomasyonun giderek hayatımızda yer edinmeye başladığı bir çağda yaşıyoruz. 

Bilginin ve iletişimin küreselleştiği bu internet çağında, bir internet blogu veya YouTube sayfası bizlere üniversitede öğrendiklerimizden daha fazlasını gösterebiliyor.

Bu durum; insanların kendilerini eski dünyanın döngüsünden kurtarıp yeni beceri ve bilgi setleri geliştirebilecekleri yepyeni bir eğitim modeline duyulan ihtiyacı ortaya çıkarıyor. 

Henüz emekleme aşamasında olan “EdTech” sektörü ise bu arayışa şimdiye kadar verilmiş en büyük cevap!

 • İnternet kullanımının ve erişim hızının artmasıyla öğrenim yerlerinin sınıflardan web sitelerine geçişi yıllardır devam eden bir değişim olsa da; bu geçiş süreci özellikle Covid-19 salgını ile daha da hızlanmış durumda.

🔍 Sektöre Dair… HolonIQ veri grubunun 2019’da yaptığı araştırmaya göre, -yüksek öğrenim, kurumsal eğitim ve online eğitim olmak üzere- küresel online ve offline eğitim pazarı toplamda 2,6 trilyon dolarlık hacme sahip.

 • Peki, Udemy? Udemy, online eğitim sektöründeki potansiyel payının, 71 milyar doları kurumsal eğitim ve 152 milyar doları bireysel tüketici olmak üzere, toplam 223 milyar dolara ulaşmasını öngörüyor.
👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

Eğitmen Motivasyonu… Platformun içerik üreticileri bireysel eğitmenler olduğu için, platform içerisindeki içeriklerin kalitesi, çeşitliliği, mevcut dil sayısı ve orijinalliği şirketin etkileşim ve yeni müşteri edinme noktasındaki en büyük kaynağı. 

👉 Şirketin 2020 yılı eğitmen istatistikleri ise şöyle: 

 • Eğitmenlerin kazandıkları toplam miktar: 161,4 milyon dolar.
 • Ortalama eğitmen kazancı: 2,950 dolar.
 • 1000 dolar üzeri kazanca sahip eğitmen sayısı ise 9 binden fazla.

👉 2021’in ilk 6 ayının istatistiklerine bakacak olursak; 

 • Eğitmenlerin kazandıkları toplam miktar: 86,8 milyon dolar.
 • Ortalama eğitmen kazancı: 1,574 dolar.
 • 1000 dolar üzeri kazanca sahip eğitmen sayısı ise 6 binden fazla.

⚠️ Şirketin Sahip Olduğu Riskler Neler?

Sektörün getirdiği ve şirketin sahip olduğu avantaj ve potansiyellerin yanında, hem sektörün hem de şirketin sahip olduğu riskler de mevcut.  

Udemy’nin halka arz raporunda bahsettiği bu risklerden bazıları şöyle 👇

 • Geçmiş bilançolarında net zararları var. Gelecekte de belirli bir kârlılığa ulaşmasını veya kârlılığı sürdürmesini sağlayacak yeterli gelir seviyesini elde edememe olasılığı bulunuyor.
 • Gelişmekte olan pazarlardaki tecrübeleri çok sınırlı. Bu eksiklik, gelecekteki başarısına ve potansiyel faaliyet sonuçlarına yönelik bir değerlendirme yapılmasını zorlaştırıyor.
 • Yeni kullanıcıları, eğitmenleri ve kurumsal müşterileri platformlarına çekme ve mevcut olanları elde tutma yeteneğinde oluşacak bir darboğaz, sahip olduğu büyüme oranının sürdürülebilirliğini tehlikeye atabilir.
 • Eğer Udemy Business platformlarındaki kurumsal müşterileriyle ilişkilerini sürdüremez ve ilerletemezlerse, işlerini ve gelirlerini büyütebilme şansları da azalacaktır.
 • Covid-19 salgını; işlerini, finansal durumlarını ve faaliyet sonuçlarını oldukça değişken ve öngörülemeyen şekillerde etkileyebilir.
👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

💵 Finansal Performansı

Udemy gibi startuplar düşünüldüğü zaman, bu girişimlerin ana odak noktalarında kârlılık veya gelir artışından çok, genellikle kullanıcı/müşteri sayısının artırılması yer alır. Udemy’nin finansal raporlarını incelediğimizde karşılaştığımız durum da buna benzer.

Şirketin, yeni kullanıcıları platforma çekmek için harcadığı satış ve pazarlama maliyetlerinin toplam gelirine olan oranını hesapladığımızda;

 • 2019 yılında %45,8
 • 2020 yılında %44,8
 • 2021’in ilk 6 aylık döneminde ise %41,5 seviyesinde gerçekleştiğini görüyoruz.

Kısa dönemde bu oranlarda yüksek harcamalar yapıldığında, kimi zaman şirketlerin kâr etmeleri zorlaşır ve net zarar açıklarlar. Öte yandan, girişimler genellikle müşteri kazanımını uzun dönemli bir plan olarak görüp geleceğe yatırım yapmayı hedefliyebilirler.

Şirketin ana gelir kalemi olan ücretli müşterilerin gelir büyüklüklerine bakıldığında, kurumsal müşteri gelirlerindeki büyümenin, bireysel müşteri tarafını gölgede bıraktığını görüyoruz. 

 • Kurumsal gelirlerde yaşanan bu büyümenin ana nedeni olarak, Udemy Business müşteri sayısındaki büyüme ve ortalama kontrat fiyatındaki artış gösteriliyor.

💸 Bir diğer önemli metrik olan brüt kâr marjı ise sırasıyla;

 • 2019 yılında %48,07
 • 2020 yılında %51,33
 • 2021’in ilk 6 aylık döneminde ise %54,55 seviyelerine ulaşarak kârlılığını artırmış.

❗️ Şirketin net zararı ise 2020’nin ilk 6 ayı ile 2021’in ilk 6 ayı kıyaslandığında %44 düşüş göstermiş.

 • Ek olarak, şirketin yayınladığı finansal raporlarda, 2020’nin ilk 6 ayındaki işletme zararı 47,3 milyon dolarken, 2021’in ilk 6 ayında bu zararın ortalama 37,5 milyon dolar olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

2019’dan bu yana şirketin finansal performansını özetleyecek olursak, toplam geliri düzenli olarak artmış ve kârlılığını yükselterek bir yandan da net zararlarını düşürmeye başlamış diyebiliriz.

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

🥊 Rakipleri Karşısında Udemy

Global Market Insights’ın 2021 yılında yayınladığı rapora göre, 2020 yılında dünya genelinde yaklaşık 250 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan online eğitim sektörünün, 2027 yılında yaklaşık 949 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Udemy’nin sektör içerisindeki rakipleri arasında bulunan şirketler:  

 • Pluralsight
 • Skillsoft (NYSE: SKIL)
 • LinkedIn Learning
 • Coursera (NYSE: COUR)
 • edX
 • A Cloud Guru
 • Skillshare

Udemy ile en büyük rakiplerinden biri olan Coursera’yı temel birkaç finansal metrik üzerinden karşılaştırırsak;

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

📈 Halka Arz Olmuş Rakiplerinin Hisse Performansları

Udemy’nin rakipleri arasından sadece iki tanesi halka arz olmuş durumda. 

Coursera (COUR), bu sene nisan ayında hisse başına 33 dolardan halka arz olmuşken, Skillsoft (SKIL), 2019 temmuz ayında hisse başına 14 dolardan halka arz oldu.

Her iki şirketin de halka arzından bu yana hisse performansları şöyle 👇

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

Her iki şirket; halka arz olduktan sonraki ilk 1 haftalık ve 1 aylık süreçlerde yükseliş göstermiş olsalar da hisse hareketliliği noktasında, Skillsoft karşılaştırmalı olarak daha stabil hareket ederken, Coursera (COUR) hisseleri yükseliş ve düşüşlerde çok daha hareketli davranmış. 

🕣 İlk 1 Hafta

İlk haftasında Skillsoft (SKIL) karşılaştırmalı olarak %0,30 ile yatay ilerlerken, Coursera (COUR) %26,69’luk yükseliş göstermiş.

🕚 İlk 1 Ay

İlk 1 ayın sonunda Coursera (COUR) %2,36 değer kaybederken, Skillsoft (SKIL) %0,51 yükselmiş.

🕙 İlk 6 Ay

İlk 6 ayın sonunda Coursera (COUR) %14,72 değer kaybetmiş, Skillsoft (SKIL) ise %3,74 yükselmiş.

 • 27 Ekim 2021 itibarıyla Coursera hisseleri, borsa işlem fiyatının %25,95 altında işlem görürken, Skillsoft hisseleri %22,22 üzerinde işlem görüyor.

Dünden Bugüne Udemy

👨‍🏫 Midas Bakışı: Udemy Halka Arzına Doğru

📁 Bu İncelemeyi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

SEC Udemy IPO Report

Not: Udemy (UDMY) hisseleri Nasdaq borsasında listelenmeye başladığında, hissenin fiyatı çok hareketli olabileceğinden, piyasa fiyatından alım-satım yapamayabilirsin. Ancak Midas üzerinden verdiğin limit emirlerde yeterli alıcı ve satıcı bulunması durumunda, emrin gerçekleşecektir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. 

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı