Blog

BJK Hisse Senedi (BJKAS) Fiyatı ve Grafiği

August 10, 2022
Makaleyi sesli dinle

Tablo 1: BJK Hisse Fiyatı ve Grafiği

Beşiktaş Jimnastik Kulübü veya BJK (BJKAS) farklı spor branşlarının yer aldığı bir kuruluştur. Kulüpte; futbol, voleybol, hentbol, basketbol ve atletizm şubeleri mevcuttur. Beşiktaş JK birden fazla şirketten oluşur. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş. bunların başında gelir. Bunun yanı sıra Beşiktaş Sportif Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. de yine kulüp bünyesinde bulunur. Bu şirkette Beşiktaş markalı ürünlerin üretimi, satışı ve pazarlaması üzerine çalışılır. Şirket, 32.000’den fazla seyirciye ev sahipliği yapabilen BJK İnönü Stadyumu’nun da sahibidir.

BJK hisselerinin olduğu Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nde 300 kişi çalışır. Kulübün bünyesinde yer alan diğer şirketlerle bu sayı daha da atar. Beşiktaş hissesi kapsamında kabul edilen şirketlerde; pek çok sporcu, antrenör, satış danışmanı, pazarlamacı gibi farklı alanlarda görev yapan çalışanlar bulunur.

BJK Kuruluşu

1902 yılında Beşiktaş ilçesinin Serencebey Mahallesi’nde bir grup genç bir araya gelip jimnastik yapmaya başlar. Gençler ilk olarak güreş, barfiks, halter, paralel, aletli ve aletsiz jimnastikle ilgilenir. Bu faaliyetlerin devamı olarak 1903 yılının Mart ayında Bereket Jimnastik Kulübü kurulur. Sonrasında Edirne’de bulunan eskrim hocası Fuat Balkan İstanbul’a gelir; güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı ile spor yapan gençleri bulur. Ardından onları, birlikte spor yapma fikrine ikna eder. Fuat Balkan, Ihlamur’da yer alan evinin altını kulüp merkezi hâline getirir ve bu topluluğun adı olarak Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü seçilir. Beşiktaş; jimnastik, boks, eskrim, güreş ve atletizmde ön plana çıkan bir spor kulübü kimliği kazanır. 1911 yılında Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, tescilenerek bu alanda bir ilke imza atar.

BJK Halka Arz

BJK hisseleri ilk olarak 2002 yılında halka arza açılmıştır. Diğer bir ifadeyle BJKAS hisseleri bu tarihten itibaren borsada işlem görmeye başlamıştır. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’ne bağlı profesyonel futbol şubesinin tüm gelir ve giderleri, esas şirkete devredilir. Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin %15’i, geniş katılımlı konsorsiyum aracılığıyla halka arz edilir. BJK hisseleri anında ilgi görür. SPK tarafından kurul kaydı alınan şirketin BJK hissesinin %70’i yurt içindeki bireysel ve kurumsal yatırımcılara ayrılmıştır. Söz konusu hisslerin %20’si yurtdışı kurumsal yatırımcılara, kalan %10’u ise kulübün kongre üyelerine tahsis edilmiştir. 

BJK Hisse Analizi

Tablo 2: BJK Hisse Analizi

BJK Satın Aldığı Şirketler

Beşiktaş bünyesinde pek çok şirket bulunduran geniş kapsamlı bir kurumdur. Bu şirketlerin en büyüğü olarak Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi işaret edilebilir. Kurum kapsamında yer alan diğer firmalar ise şunlardır:

  • Beşiktaş Basketbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • Beşiktaş Sportif Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  • BJK Beşiktaş İnşaat ve Ticaret A.Ş.
  • Beşiktaş Televizyon Yayıncılık A.Ş.

Beşiktaş hisse yorum ve fiyat değişimlerini anlık tablolarda takip ederek yatırım planınızı oluşturabilirsiniz. Hisselerin sahibi olan kurum bir spor kulübü kimliği taşıdığından standart şirketlerden farklı olarak Beşiktaş hisse senedi fiyatları, sportif sonuçlar başta olmak üzere pek çok farklı parametre doğrultusunda değişir.

BJK Şirket Bilgileri

  • CEO: Ahmet Nur Çebi 
  • Çalışan Sayısı: 300
  • Merkezi: İstanbul
  • Kuruluş Tarihi: 1903
  • Sektör: İletişim Hizmetleri

BJK Hisse Senedi (BJKAS) Fiyatı ve Grafiği

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Benzer İçerikler