Borsa İstanbul

Borsa İstanbul'a Dair Merak Ettiklerin

Küsuratlı hisselerimi nasıl nakite çevirebilirim?

1- Midas yatırım hesabımda bulunan küsuratlı hisse senetlerini nasıl satabilirim?

BIST kuralları gereğince maalesef kullanıcı hesaplarından küsuratlı hisse satışı yapılamıyor. Bu hisseler için Midas Menkul Değerler A.Ş. kurum hesabına virman talimatı ileterek nakit karşılıklarını alabilirsin.

 

Bu işlem için yapman gereken buradaki örnek talimatı* doldurup Midas uygulamasından destek ekibimize talep açarak veya destek@getmidas.com adresine mail atarak iletmen. 

 

*Form içerisinde senden istenen Midas hesap numaranı öğrenmek için Midas uygulamasından destek ekibimize talep açabilir veya destek@getmidas.com adresine mail atabilirsin.

 

2- Bir veya daha fazla hisse için virman gerçekleştirebilir miyim?

Küsuratlı hisseler 1’den küçük olan hisselerdir. Örneğin 1,6 adet hissen varsa bunun 1 adedi için satış işlemi gerçekleştirebilirsin ancak kalan 0,6 için bir önceki maddede anlatılan süreci takip etmen gerekir. 

 

SPK’nın ilgili tebliği gereği, 1 lot ve üzerindeki miktarlar bölünerek küsuratlı hale getirilmek suretiyle bu kapsamındaki virmana konu edilemez.

 

3- Virman işlemi ve para transferi ne zaman gerçekleşir?

Virman işlemi MKK çalışma saatleri kurallarına göre, çoğunlukla aynı gün içinde gerçekleşecektir. Benzer şekilde hisselerine karşılık alacağın nakit de aynı gün içinde hesabına geçecektir. 

 

4- Virman talebinde bulunduğum küsuratlı hisse hangi fiyattan karşılık bulacak?

Virman talebinde bulunduğun küsurat hisselerin için virman talimatının işleme alındığı seanstan bir önceki seansın ağırlıklı ortalama fiyatı dikkate alınarak hesaplama yapılır.

 

5- Küsuratlı hisselerin virman işlemleri için herhangi bir ücret veya komisyon talep edilecek mi?

Bu kapsamda gerçekleşecek işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Başka sorularınız mı var?

Talep Gönder