Limit emir nedir?

Limit emir sadece sizin belirlediğiniz limit fiyatından veya daha iyi bir fiyattan işlem yapmanızı sağlar.

👉  Ancak bir emrin gerçekleşebilmesi için bir alıcı bir de satıcı olması gerekir. Eğer piyasada limit emrine uygun yeterli pay yoksa emrinin tamamını gerçekleştirmek için birden fazla işlem yapılması gerekebilir* ya da limit emrin gerçekleşmeyebilir.

  • ‼️ Kısacası limit emirlerin gerçekleşeceğinin bir garantisi yoktur. 

 

Midas'ta limit emirlerini süresiz şekilde verip dilediğinde kendin sonlandırabileceğin gibi, bir sonraki piyasa kapanışında kendiliğinden sonlandırılacak şekilde de işlem yapabilirsin.

Limit emirler, piyasa emirlerinden farklı olarak borsanın açık ya da kapalı olmasından etkilenmez. Dilediğin gün ve saatte limit emir verebilirsin. 

  •  *Midas’ta Amerikan borsalarında verdiğin piyasa emri ya da limit emri fark etmeksizin her bir emir için sadece $1,5 işlem ücreti ödenir.

 

Frame_7109__2_.png

 

🛒 Alış Limit Emri

Alış limit emri, belirlediğin fiyattan ya da o fiyatın daha da altından hisse senedi almanı sağlar. Burada unutmaman gereken şu: Limit fiyat, hisse başına ödemek istediğin maksimum fiyat olmalıdır.

Örneğin 👇

XYZ şu anda hisse başına 10 dolardan işlem görüyor ancak Sen XYZ için hisse başına maksimum 8 dolar ödemek istiyorsun. Bu durumda limit fiyat olarak 8 dolar belirlemen gerekiyor.

XYZ 10 dolardan 8 dolara veya daha altına düşerse işlemin gerçekleştirilir. Eğer piyasa fiyatı senin belirlediğin fiyata düşmezse, limit emri verirken belirlediğin zamana kadar açık kalmaya devam eder.

NOT: Örnek açıklama amaçlıdır.

 

💸 Satış Limit Emri

Satış limit emri, belirlediğin fiyattan ya da o fiyatın daha da üstünden hisse senedi satmanı sağlar. Burada unutmaman gereken şu: Limit fiyat, hisse başına satmak istediğin minimum fiyat olmalı.

Örneğin 👇

XYZ şu anda 10 dolardan işlem görüyor ama sen hisse başına en az 12 dolara satmak istiyorsun. Bu durumda limit fiyat olarak 12 dolar belirlemen gerekiyor.

XYZ 10 dolardan 12 dolara ya da daha yükseğe çıkarsa satış limit emrin kısmen ya da tamamen gerçekleşir. Eğer piyasa fiyatı senin belirlediğin fiyata çıkmazsa, limit emri verirken belirlediğin zamana kadar açık kalmaya devam eder.

Detaylı bilgi için: Midas Akademi - Emir Tipleri Nelerdir?

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı