Midas Şirketi Hakkında Genel Bilgiler

Midas'ı güvenilir kılan yasal sorumlulukları neler?

Yatırım işlemleri Midas Menkul Değerler A.Ş. tarafından yapılır. Midas Menkul Değerler A.Ş. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen ve denetlenen bir aracı kurumdur. Tıpkı bankalarda olduğu gibi, düzenli olarak denetlenen ve belli regülasyonlar çerçevesinde hareket eden bir finansal kuruluştur.

  • Midas, Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK) yasa ve yönetmeliklerine uymakla yükümlü kuruluşlar arasındadır.

 

Midas’la yapacağın yatırımlar 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ile korunur. Midas aynı zamanda Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun yasa ve yönetmelikleriyle yükümlü kuruluşlar arasındadır. Bu bağlamda tüm kanun, yönetmelik ve tebliğlerle uyum içerisinde hareket eder.

 

❓ SPK üyesi aracı kurum olmak ne anlama gelir?

1981 yılında kurulan Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı, sermaye piyasalarını düzenlemek ve denetlemekle sorumlu bir kamu kuruluşudur. Aracı kurumların Türkiye Cumhuriyeti içerisinde faaliyette bulunabilmeleri için SPK lisansına sahip olmaları gerekir.

 

🇹🇷 Borsa İstanbul (BİST)

Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren tüm aracı kurum yatırımcılarının Borsa İstanbul yatırımları, SPK tarafından görevlendirilmiş resmi takas ve saklama kuruluşu olan “İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş. (Takasbank)”de muhafaza edilir.

  • Midas ile Borsa İstanbul’da gerçekleştirdiğin yatırımlar 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında Takasbank güvencesinde saklanır.

 

Midas, aynı zamanda Yatırımcı Tazmin Merkezi (YTM) üyesi bir aracı kurumdur. YTM, SPK tarafından idare ve temsil edilmektedir.

Yani, Midas'ın mali durumu bozulsa bile yatırımcıların 1.143.379 TL’ye kadar olan zararları YTM tarafından eksiksiz karşılanır. Bu da yatırımlarının YTM güvencesi altında olduğunun bir göstergesidir.

 

🇺🇸 Amerikan Borsaları (NASDAQ & NYSE)

Amerikan Borsalarında gerçekleştirdiğin yatırımlar, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (Securities and Exchange Commission) tarafından yetkilendirilmiş saklama ve takas kuruluşları tarafından güvence altında saklanır.

Bu takas ve saklama kuruluşları hakkında:

Amerikan Borsalarında yapılan aracılık faaliyetleri Alpaca Securities LLC (Alpaca) tarafından yürütülmektedir. Takas ve saklama kuruluşları ise Velox Clearing LLC (Velox) ve Vision Financial Markets LLC (Vision)'dır. 

 

Menkul Kıymetler Yatırımcı Koruma Kurumu’nun (SIPC- Securities Insurance Protection Corporation) üyesi olan Alpaca , Velox ve Vision kurumlarının herhangi birinin tasfiye edilmesi durumunda, Menkul Kıymet Yatırımcılarını Koruma Yasası (SIPC) menkul kıymet müşterilerinin her birini Amerikan kanunları gereği 500.000 $’a kadar (nakit talepler 250.000 $ limitlidir) korumakla yükümlüdür.

 
 
 

Başka bir sorun varsa bize kolayca ulaşabilirsin.