Rüçhan hakkımı (bedelli sermaye) nasıl kullanabilirim?

Bir hisse senedinde rüçhan hakkına sahip olduğunda, elinde bulunan her hisse (pay) senedi için bir adet yeni pay alma (rüçhan) kuponuna sahip olursun.

Sahip olduğun her yeni pay alma (rüçhan) kuponu için ise şirketin belirlediği rüçhan kullanım fiyatı kadar ödeme yaparak bu kuponlarını yeni hisse (pay) senetlerine dönüştürebilirsin. Böylece sahip olduğun toplam hisse senedi miktarın artar.

İstersen yeni pay alma (rüçhan) kuponunu, hisse (pay) senedine dönüştürmeden piyasadaki mevcut kupon fiyatından satabilirsin.

Rüçhan Hakkımı Nerede Bulabilirim?

Bedelli sermaye artırımı kararı alan bir şirketin hissesine sahipsen, Midas uygulaması içerisinde “Yatırımlarım” sayfasında hesabına tanımlanan Rüçhan kuponlarını bulabilirsin.

  • Rüçhan kuponu üzerine tıkladıktan sonra kuponun detay sayfasına giderek istersen bedelli sermaye artırımına katılabilir ve elindeki kuponları yeni hisse senetlerine dönüştürebilirsin. İstersen de piyasa fiyatından satabilirsin.

Rüçhan Hakkımı Kullanmazsam Ne Olur?

Yeni pay alma (rüçhan) kuponunun kullanılmaması durumunda, şirketin bedelli sermaye artırımına katılamaz, yeni çıkan hisse (pay) senetlerinden alma hakkını kaybedersin.

Böylece, bedelli bölünme sonrasında hisse (pay) senedinin fiyatı düşerken, sahip olduğun hisse senetlerinin adedi değişmeyeceği için toplam varlıklarında düşüş gerçekleşir.

Midas, kullanıcılarının zarar etmesini önlemek için Rüçhan hakkı sahiplerini hesaplarında nakit bulunması halinde otomatik olarak bedelli sermaye artırımına dahil etmektedir.

Nasıl? Rüçhan hakkına sahip olan kullanıcılar, Rüçhan kuponu kullanım süresinin sonunda hesaplarında nakit bulunması halinde, bedelli sermaye artırımına otomatik olarak katılacaklardır. Hesabında yeterli nakdin yoksa, bedelli artırımına otomatik olarak katılamazsın. Böylece rüçhan hakların yanmış olur.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı