Sürekli İşlem ve Tek Fiyat Yöntemi nedir?

Sürekli İşlem Yöntemi Nedir?

Borsa İstanbul’da işlem gören hisselere alım veya satım emri verdiğimiz zaman, bu emirler bir havuzda toplanır ve aralarından önce en iyi fiyata sahip olanlara sonrada ilk gelen emirlere öncelik sağlanarak gerçekleştirilir.

Borsadaki işlem sırasında ilk olarak “fiyat önceliğine” ardından da “zaman önceliğine” bakılır.

İşte bu “fiyat  ve zaman önceliğine” uygun olarak emirlerin borsada alıcı ve satıcılarla “sürekli bir biçimde” eşleştirilmesine “Sürekli İşlem Yöntemi” adı verilir.

  • Fiyat önceliği nedir? Diyelim ki, XYZ hissesi borsada 10 TL’den işlem görüyor. Aynı an içerisinde Buğra bu hisseyi 10 TL’den almak için alım emri iletti, Özer ise 9,9 TL’den alım emri iletti. Bu durumda Özer’in emri, Buğra’nın emrinin önüne geçer.
  • Zaman önceliği nedir? Bir önceki örneğimizden devam edersek, diyelim ki Özer'den önce Aykut’ta 9,9 TL’den alım emri iletmişti. Bu durumda aynı fiyatta ise emirler, bu seferde emri ilk gönderen kim ona bakılır. Örneğimizde ilk Aykut’un emri, sonra Özer’in ve en sonda Buğra’nın emri gerçekleşir.

 

Tek Fiyat Yöntemi Nedir?

Borsa İstanbul’da işlem gören ilgili hissenin fiyatı belirli bir süre boyunca “tek bir fiyatta” sabitlenerek, alım-satıma kapatılır ve bu süreç içerisinde hisseye gelen alım ve satım emirleri bir havuz içerisinde işlem görmeden toplanır. 

Ardından gelen tüm emirler sıralanır ve aralarından en çok sayıda emrin gerçekleşmesini sağlayacak “tek bir fiyat seviyesinden” gelen bütün emirler gerçekleştirilir.

  • Tek fiyat yöntemi bazı hisseler için kalıcı ve bazıları içinse geçici olarak uygulanır.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı