BIST Piyasa Bilgileri

Küsuratlı hisselerimi nasıl nakite çevirebilirim?

1- Midas yatırım hesabımda bulunan küsuratlı hisse senetlerini nasıl satabilirim?

İlgili hissedeki pozisyon ekranında bulunan “Lot Altı veya Parçalı Pozisyon” etiketine tıkladıktan sonra açılan ekran aracılığıyla bize virman detaylarını belirttikten sonra destek talebi oluşturarak virman talebini iletebilirsin.

2- Neden normal hisseler gibi satılamıyor?

Borsa İstanbul’da lot altı satışı, yani parçalı hisse satışı yapılamadığı için küsuratlı hisselerini Midas’a virman yapabilirsin. 

3- Küsuratlı hisselerim hangi fiyattan satılacak?

Midas’a virman yaptığın küsuratlı hisselerin satışı, seans kapanışında açıklanan ağırlıklı ortalama fiyat üzerinden gerçekleşir. Gerçekleşen satış tutarı aynı gün içinde hesabına aktarılır.

4- Bir veya daha fazla hisse için virman gerçekleştirebilir miyim?

Küsuratlı hisseler 1’den küçük olan hisselerdir. Örneğin 1,6 adet hissen varsa bunun 1 adedi için satış işlemi gerçekleştirebilirsin ancak kalan 0,6 için bir önceki maddede anlatılan süreci takip etmen gerekir. 

SPK’nın ilgili tebliği gereği, 1 lot ve üzerindeki miktarlar bölünerek küsuratlı hale getirilmek suretiyle bu kapsamındaki virmana konu edilemez.

5- Virman işlemi ve para transferi ne zaman gerçekleşir?

Virman işlemi MKK çalışma saatleri kurallarına göre, çoğunlukla aynı gün içinde gerçekleşecektir. Benzer şekilde hisselerine karşılık alacağın nakit de aynı gün içinde hesabına geçecektir. 

6- Küsuratlı hisselerin virman işlemleri için herhangi bir ücret veya komisyon talep edilecek mi?

Bu kapsamda gerçekleşecek işlemlerden herhangi bir ücret talep edilmeyecektir.

Başka bir sorun varsa bize kolayca ulaşabilirsin.