Halka arza katılmama rağmen neden eksik veya hiç hisse alamadım?

Borsadan halka arzlarda iletilen emirlerin hepsi bir havuzda toplanır ve bu emirler, yatırımcıların kimlik numarası gibi düşünebileceğin MKK sicil numaralarına göre gruplanır. Ardından yatırımcıların sadece ilk emirleri dikkate alınarak zaman önceliğine göre hisse dağıtımı gerçekleştirilir. Bu nedenle eğer borsada halka arz olan şirkete birden fazla emir verdiysen, bu emirlerinden sadece ilkinin büyüklüğü kadar dağıtıma katılabilirsin.

Örneğin ABC şirketinin borsada satış yöntemiyle halka arz olduğunu ve bunun sonucunda katılımcılara kişi başı ortalama 30 lot (adet) hisse dağıtıldığını düşünelim. Eğer bu halka arzda iki farklı emirle, önce 10 lot sonra 50 lot talep ilettiysen, ilk ilettiğin emir olan 10 lotluk emrin dikkate alınır ve buna göre dağıtım gerçekleştirilir. Bunun sonucunda da normalde 30 lot alabilecekken sadece 10 lot almış olursun.

Not: Eğer farklı aracı kurum veya bankalardan da emir ilettiysen, sadece ilettiğin ilk emrin gerçekleşir. Diğer kurumlardaki emirlerin gerçekleşmez.

Peki bu durumu nasıl düzeltebilirsin? Eğer dağıtım gerçekleşmediyse, verdiğin emirleri iptal edip talep etmek istediğin toplam miktarı tek bir emirle iletmen gerekir. Yukarıdaki örnek üzerinden gidecek olursak; verdiğin iki ayrı emri iptal edip tek emirde 30 veya 60 lot (toplamda almak istediğin miktar) talep etmen gerekir.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı