Altın Sertifikası

Altın sertifikalarımı nasıl fiziksel altına dönüştürebilirim?

21 Mart 2023 tarihi itibarıyla Midas yatırım hesabında bulunan altın sertifikalarının dönüşüm taleplerini bize iletebilirsin.

Nasıl?

Midas uygulamasındaki “Destek” sayfasına gelip;

● Borsa İstanbul’u seçtikten sonra “Destek Talebi Oluştur” butonuna tıkla

● Ardından Borsa İstanbul > Altın Sertifikasını seç

● Açılan sayfadan fiziksel dönüşüm talebini bize ilet.


Talebini Nasıl İletmelisin?

Buradaki örnek forma benzer bir talep formu yazarak “Doküman Ekle” kısmından yüklemen gerekir. Talep formunda şu iki bilgiye kesinlikle yer verilmelidir. 


1- Kaç gram karşılığı altının fiziksel dönüşümünü talep ettiğini (50 ile 1000 gram arasında 10’un katları olacak şekilde)

2- Teslimatı Darphane Genel Müdürlüğüne (Dikilitaş, Yenidoğan Sok. No:55, 34349 Beşiktaş/İstanbul) mi yoksa Midas'ta kayıtlı olan adresine mi talep ettiğini kesinlikle belirtmelisin.


Önemli!

Adrese teslim taleplerinde teslimat; sadece e-devlette kayıtlı ikâmetgah adresine veya adına düzenlenmiş, son 3 aya ait elektrik, su ya da doğal gaz faturasında yazan adresine yapılabilmektedir.

Fiziki dönüşüm talebini bize ilettikten sonra aynı gün içerisinde saat 15.00’e kadar bu talebini iptal edebilirsin. Saat 15.00’ten sonra talebin darphaneye iletileceği için maalesef iptal edilemeyecektir.

Eğer fiziki dönüşüm talebinde bulunulan altınlar teslim alım tarihinden itibaren 10 iş günü içerisinde Darphane'nin genel merkezinden teslim alınmazsa, 10. iş gününü takip eden her bir gün için Darphane tarafından ilgili yatırımcıdan 50-500 gr. arası altın için 50 TL; 500 gr. üzerindeki altınlar için de 75 TL saklama ücreti tahsil edilecektir.

Yatırımcılar, fiziki dönüşüm talebinde bulundukları altınların ikamet adresine gönderilmesini istemesi durumunda sevkiyat maliyetlerini yükleneceklerdir. Darphane, fiziki dönüşüm talebinin iletilmesini takiben ilgili altınları 4. iş gününde taşıma firmasına teslim edecektir.

Başka bir sorun varsa bize kolayca ulaşabilirsin.