Limit emir daha iyi bir fiyattan nasıl gerçekleşir?

🚨 Verdiğin alış veya satış limit emirlerin, girdiğin fiyattan daha iyi bir seviyeden de gerçekleşme ihtimali bulunur. Bu iki şekilde gerçekleşir:
 

1. İlgili hisse senedinin piyasa fiyatından daha düşük bir seviyeden satış emri verdiğinde veya piyasa fiyatından daha yüksek bir seviyeden alış emri verdiğinde; güncel piyasa fiyatı, verdiğin limit fiyat seviyesinden daha iyi bir seviye olacağı için, limit emrin o anki piyasa fiyatından gerçekleşir.

 

2. Piyasa henüz kapalıyken emir verdiğin şirket hakkında çıkan ve hisse fiyatını etkileme potansiyeli bulunan pozitif veya negatif bir haber, piyasalar açıldıktan sonra emrin daha iyi bir fiyattan gerçekleşmesini sağlayabilir.

 

Örneğin 👇

XYZ hissesinin son fiyatı 150 dolar ve piyasalar kapandıktan sonra 149 dolardan alış limit emri girmiş olalım. Piyasalar ertesi gün açılmadan önce şirket hakkında oldukça kötü bir haber çıkmış olsun ve bu yüzden hisse senedinin açılış fiyatı 148 dolardan gerçekleşmiş olsun.

  • Bu durumda, -yeterli satıcı olması halinde- alış limit emrimiz 149 dolar yerine 148 dolardan gerçekleşebilir ve 1 dolar ile daha iyi bir fiyattan alım yapmış oluruz. ✅ 

 

📈 Aynı şekilde, eğer piyasa henüz kapalıyken emir verdiğimiz şirket hakkında pozitif bir haber çıkar ve satış verdiğimiz limit fiyat seviyesinin daha yukarısında hisse fiyatı açılış yaparsa, daha iyi bir fiyattan satış yapma ihtimalimiz doğmuş olur.

NOT: Örnek açıklama amaçlıdır.

Sorununu çözemedin mi?
Destek hattından bizimle iletişime geç

Destek Hattı