Yatırım fonu, ortak havuzda birleşen birikimlerin en az riskle maksimum getiri sağlamasını amaçlayan portföy yönetimidir. “Yatırım fonu nedir?” sorusuna detaylı bir cevap vermeden önce portföy yönetim sürecinin nasıl ilerlediğini belirtmek gerekir. Fon yöneticisi, yatırımcıların birikimlerini risk ve getiri beklentilerini gözeterek değerler. Bu işlem yapılırken hisse senedi, tahvil, kıymetli madenler, repo ve emtia gibi farklı yatırım araçlarından faydalanılır. 

Yatırımcılar, fonlara belirli bir katılma payı ödeyerek dâhil olur. Ardından mevcut paya göre getiri elde edilir. Piyasaları düzenli aralıklarla takip eden fon yöneticileri, birikimleri kâr oranı daha yüksek olan yatırım araçlarına yönlendirir. Bu sayede risk dağıtımı yapmak ve getiriyi korumak mümkün olur.  

Yatırım Fonlarının Özellikleri Nelerdir?

Yatırım fonu, özellikleri ve avantajlarıyla birikimlerini minimum risk üzerinden değerlendirmek isteyenlerin tercihi olur. İlgili yöntem, varlıkları esnek ve likiditesi yüksek bir portföyde tutma imkânı verir. Bu portföy yönetim türünde açık ve kapalı uçlu fonlar olmak üzere iki ayrı seçenek bulunur. Açık uçlu fonlar, sınırsız hisse senediyle işlem yapma olanağı tanır. Kapalı uçlu fon ise birikimlerinizi dilediğiniz zaman nakde çevirmenizi sağlar. 

Fondaki değer artışları, yatırımcıların portföyüne günlük olarak yansır. Piyasadaki ani değişimlerden kaynaklanan getirileri kısa süre içinde hesaba aktarma şansı verir. Söz konusu yöntem, yurt dışı yatırım araçlarına erişim imkânı tanır. Bireysel yatırımcıların birikimlerini hem yurt içi hem de uluslararası araçlarla değerlendirmesini mümkün kılar. 

Kimler Yatırım Fonu Kurabilir?

Yatırım fonu, ana faaliyet konusu ilgili portföylerin yönetilmesi olan şirketler tarafından kurulabilir. Portföy yönetim şirketleri, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından hazırlanan mevzuat çerçevesinde kurulur. Fon kuruluşunda gerekli olan sermaye miktarı da ilgili kurum tarafından belirlenir. Ayrıca yatırım fonu kurmak isteyen şirketlerin son bir yıl içinde sermaye piyasalarındaki faaliyetlerinden dolayı idari tedbir almamış olması gerekir. Bu şartları taşıyan yardım sandıklarının, bankaların, aracı kurumların yanı sıra sigorta ve emeklilik şirketleri de Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izin alarak yatırım fonu kurabilir.  

Hangi Yatırım Fonu Alınmalı?

Birikimlerini düşük riskle değerlendirmek isteyenler, öncelikle hangi yatırım fonunu tercih edeceğini belirler. Farklı avantajlarla ön plana çıkan portföy yönetim seçenekleri bulmak mümkündür. Bu noktada karar verilirken fonların getiri oranlarının göz önünde bulundurulması önerilir. Bankalar tarafından yatırımcılara yönelik hazırlanan fon karşılaştırma tablolarındaki rakamlar incelenerek birikimler için en doğru seçim yapılabilir. 

Yatırım Fonları Nasıl Para Kazandırır?

Yatırım fonundan üç farklı şekilde para kazanılabilir. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Fonun sahip olduğu kâr veya faiz getirisi, portföy değerine yansır.
  • Fona ait menkul kıymetlerin değeri yükseldiğinde bunlar satılabilir. Bu durumun sonucunda elde edilen sermaye kazancı, portföye yansıtılır.
  • Fiyatı yükselen menkul kıymetin satılmaması hâlinde getiri, katılım paylarına yansır. Katılım payları satıldığında ise başta ödenen tutarın üzerinde bir getiri elde edilir.

Portföy yönetimi uzmanları, birikimlerin değer kazanmasını sağlayarak yukarıda yer alan ihtimalleri mümkün hâle getirir. Bu sebeple güvenilir kişi ve kuruluşlarla çalışmak önem arz eder.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir alım-satım stratejisidir. “Short position” olarak da...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelli Sermaye Artırımı Nedir?

Büyük küçük birçok şirket, zaman zaman sermaye artırımı için hisse senedi yöntemine başvurur. Şirketlerin maddi gereksinimlerini çözmek için başvurduğu bölünme yöntemlerinin...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Birikmiş Faiz Nedir? Faiz Tahakkuku

Makaleyi sesli dinle Literatürde “Accrued Interest” olarak geçen birikmiş faiz, yatırım ile ilişkilidir. Yatırımcı tarafından sağlanan kaynağın, yatırım dönemi başlangıcından...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir?

Makaleyi sesli dinle Açık piyasa işlemleri; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın piyasada dolaşan para miktarını kontrol etmek maksadıyla hazine bonosu, hisse senedi veya tahvil...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bileşik Faiz Nedir? Bileşik Getiri Ne Demek?

Makaleyi sesli dinle Bileşik faiz veya diğer adı ile mürekkep faiz tanım olarak; ara dönemlerde gerçekleşen faizlerin anaparaya eklenmesi sonucunda ortaya çıkan toplam üzerinden ödenen...