Borsada yatırımcıların hareketlerini ifade eden bazı kavramlar vardır. Uzun pozisyon da bu kavramlardan biridir. Long position; yatırımcının herhangi finansal bir aracın, menkul kıymetin ya da malın ilerleyen tarihlerde değerinin artacağını düşünerek bunları satın almasıdır. Yatırımcının satın aldığı finansal enstrüman ya da malın değeri artarsa kâr elde edilir.

Söz konusu durumun tersine konumlanmak da bir piyasa stratejisidir. Buna da kısa pozisyon almak denir. Borsadaki kısa pozisyon ise finansal bir aracın ilerleyen zamanda değerinin düşeceği ön görülerek satılmasıdır. Kısa pozisyon düşüş beklentisi üzerinedir. Long position ise yükseliş beklentisi mevcutken söz konusu olur. 

Uzun Pozisyon Açmak Ne Demek?

Borsada uzun pozisyon açmak, gelecek zaman diliminde değerinin artacağı düşünülen menkul kıymetlerin satın alınmasıdır. Yatırımcı borsada bu pozisyonu alırken kazanç sağlamayı hedefler. Bir örnekle ifade etmek için dolarda yükseliş bekleyen bir yatırımcı olduğu düşünülebilir. Bu yatırımcı kâr elde etmek için dolar ve TL paritesinde long position almış sayılır. 

Long Short Açmak Ne Demek?

Long short açmak, borsada yatırımcıların aldığı konumları ifade eder. Uzun pozisyonlar, genellikle ilerideki bir zaman diliminde değer kazanması beklenen finansal enstrümanlara alacaklı olmaktır. Yerli bir ihracat firması, 2 ay sonrası için TL ve dolar kurunda uzun pozisyon açabilir. Türev piyasalarında ise long açmak, sözleşme kapsamında net olarak alıcı konumuna geçmektir. 

Şirketlerin short açması ise bir süre sonra teslim etmek suretiyle borçlu bir pozisyon almalarını ifade eder. Örnek vermek gerekirse metal kullanarak üretim yapan bir firma ele alınabilir. Bu firma 5 ayın sonunda ürettiği malzemeleri alıcıya teslim edecektir. Burada üretim yapan firmanın girdisi, metal malzemedir. Söz konusu firma, metal piyasasında short açmış olur. Ancak türev piyasalarında short açmak, sözleşmeye dayalı kesin satıcı konumunda olmayı gerektirir. 

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Ekonomide Pozisyon Almak Ne Demek?

Alım ve satım, borsadaki tipik hareketlerdir. Ancak yatırımcılar kâr elde etmek ya da kayıp yaşamamak adına finansal araçların piyasa değerlerini takip eder. Yatırımcıların alıp satmayı düşündükleri mallar ya da finansal araçların değeri, piyasadaki dalgalanmalara göre değişir. Yatırımcılar borsada satmayı düşündükleri finansal enstrümanların bazıları için düşüş beklentisinde olur. Aynı şekilde borsaya yatırım yapmak isteyenler tarafından bazı menkul kıymetlerin ya da malların değerlerinin yükselmesi beklenir. Her iki ihtimal de yatırımcıları, borsadan kazançlı çıkmak için bir pozisyon almaya yönlendirir. Özetle ekonomide uzun ya da kısa pozisyon almak yatırım aracını en kârlı şekilde değerlendirmenin bir yoludur. 

Ne Zaman Uzun Pozisyon Açılmalı?

Borsadaki long oranları anlık olarak değişir. Long pozisyon herhangi bir yatırım varlığının değerinin artması beklentisiyle açılır. Söz konusu pozisyon genellikle spot alımlarda ve kaldıraçlı işlemlerde uygulanır.  Ancak vadeli işlemlerde de long pozisyon açmak mümkündür. 

Borsada bu işlemden kârlı çıkmak için ise iyi bir takip ve teknik analiz yapmak gerekir. Piyasanın gidişatı uzun pozisyon almaya uygunsa işlem gerçekleştirilebilir. Bu pozisyonu almadan önce yatırım aracının değerinin düşme olasılığı da değerlendirilmelidir. Uzun pozisyon açmak için spot işlemler kaldıraçlı olanlara göre daha risksizdir.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...