Finans sektöründe yatırım yaparken kullanılan yöntemlerden biri temel analizdir. Bu teknik, borsada yatırım yapılan enstrümanların gerçek piyasa değerinin belirlenmesine yardımcı olan yöntemler arasında yer alır. Özellikle uzun vadede yatırımlardan kâr etme hedefinde olan bireyler, bu analiz tekniğine gerekli önemi vermelidir. 

Temel analiz, farklı dış etkenler doğrultusunda yatırım aracının gelecekte kazanabileceği değeri ölçmeye yardımcı olan bir tekniktir. Yatırım araçlarının piyasa ve gerçek değeri birbirinden farklıdır. Bu noktada piyasa değeri, yatırım enstrümanın güncel borsadaki pozisyonunu ifade eder. Temel analiz ile borsada işlem gören şirketlerin ekonomik gidişatları incelenir. Doğru yapılan bir analiz yöntemiyle yatırım araçlarının alınıp satılması konusunda stratejik kararlar verilebilir. Borsada işlem yapan bireylerin mutlaka kullanması gereken bir araç olan bu analiz yöntemi, yatırım stratejisi belirlemeyi sağlar. 

Temel Analizin Amacı Nedir?

Temel analiz, borsada işlem gören yatırım aracının satın almaya değer olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Bu noktada borsada temel hedefin kâr etmek olması söz konusu analiz yönteminin uygulanmasını zorunlu kılar. Finans piyasalarında kazanç sağlamak için borsada işlem gören birimin düşük değerden alınıp yüksekten satılması gerekir. Eğer bu değerin düşük veya yüksek olduğunu kestiremiyorsanız piyasa verilerinin analiz edilmesi zorunludur. Dış etkenleri gözeterek yatırım enstrümanlarını kıyaslamak için temel analiz yapılır. 

Temel analiz, bir yatırım aracının gerçek değerinin bulunmasını sağlar. Bu yöntem sayesinde finans borsalarında yer alan birimlerin gelecekteki fiyat hareketleri noktasında tahmin oluşturmak mümkün hâle gelir. Söz konusu teknik, yatırım araçlarına karşı etkili bir strateji belirlemek amacıyla da yapılır. Analiz sonuçlarına göre gerçek değer düşük olmasına rağmen piyasa verileri yükselecekse ilgili yatırım aracı alınabilir.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Temel analiz yöntemleri, yatırım aracının türüne ve alanına bağlı olarak farklı tekniklerle uygulanır. Bu analiz, çoğunlukla kripto para ve hisse senedi gibi yatırım kaynakları üzerinde değerlendirilir. Borsada yatırım yaparken uygulanan söz konusu analizin yöntemleri ise şunlardır:

  • Ekonomik ve siyasi analiz: Yatırımın kaynağı olan ülkenin siyasi durumuna ve ekonomi politikalarına bakılır.
  • Sektör analizi: Yatırım aracının aktif olduğu sektörle ilgili gelişmeler takip edilir.
  • Firma analizi: Yatırımın düşünüldüğü firmanın sektördeki konumu, hisse değeri ve gelecek planları incelenir.

Temel analiz sırasında ilk olarak borsada yatırım yapılan şirketle ilgili değerlendirmeler yapılır. Söz konusu şirketin gelecekteki piyasa konumuna ilişkin çeşitli tahminlerde bulunulur. Dış etkenler göz önünde bulundurularak yapılan bu değerlendirmeye ülkelerin siyasi durumları da analize dâhil edilir.

Temel Analizin Avantajları Nelerdir?

Temel analiz, borsada işlem yapan bireylerin yatırım amacıyla almak veya satmak istedikleri varlıklar konusunda doğru bir strateji belirlemesine yardımcı olur. Bu noktada analiz sonucunda ortaya çıkan veriler, finansal bir altyapıya dayanır. Temel analizin avantajları ise şunlardır:

  • Uzun vadede plan yapmayı sağlar.
  • Sektördeki eğilimler incelendiği için gerçek anlamda kâr etme olasılığını artırır.
  • Yatırımcı, bir varlığın mevcut piyasa değeri ile gerçek fiyatı arasında kıyaslama yapma şansına sahip olur.

Yatırımlarından uzun vadede kâr elde etmek isteyen bireyler, finansal veriler aracılığıyla piyasalarda doğru hamleler yapabilir. Bu bağlamda temel analiz, yatırımcılara objektif veriler sunarak rasyonel kararlar almayı kolaylaştırır. 

Temel Analiz Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Temel analiz; hisse ve kripto para gibi yatırım araçları üzerinden işlem yaparken bireylere önemli ölçüde fayda sağlar. Ancak bu uygulamanın da bazı riskler taşıyabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Bu teknik, etkin bir şekilde kullanılsa da objektif verilere dayandığı için buzdağının sadece görünen kısmını yorumlar. Dolayısıyla sadece bu analizlere göre aksiyon almak her zaman için kârlı sonuçlar getirmez. Söz konusu duruma karşı piyasa gidişatını ve ekonomik değişkenleri göz önünde bulundurmak gerekir. Piyasalardan maksimum oranda verim almak istiyorsanız tüm analiz yöntemlerini kullanırken sabırlı ve akılcı yaklaşmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...