Piyasa emri, mevcutta bulunan varlık ve değerlerin olabilecek en iyi fiyat aralığından alınıp satılması için kullanılan sistemdir. Anlık olarak alış ve satış yapma imkânı sunan piyasa emri, bulunan en uygun oranlara göre fiyat ve işlem aralığını belirler. Bilinen en iyi veriler üzerinden emir kararını belirleyen sistem, beklenen artış ve düşüşler için oransal olarak anlık kararlar almanıza imkân tanır. 

Piyasa emri, mevcut yatırımlar için alış ve satış yapılacak fiyatlar hakkında %100 kesinlik sunmaz. Yatırımcıya optimal rakam aralıklarını sağlar. Piyasa emri nedir sorusunun en temel cevabı, finansal varlıkları o andaki optimum fiyat düzeyinden alma ya da satma işlemi olarak verilebilir.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Piyasa Emri Özellikleri Nelerdir?

Piyasa emri sistemi, mevcutta bulunan en uygun fiyat aralığı üzerinden likidite seviyelerini belirler. Önceki dönemlere ait verilerin yer aldığı emir defterinde, yatırımcılar için en kârlı alım ve satım seviyeleri bulunur. Mevcut yatırım dengeleri üzerinden güncel piyasa fiyatıyla hızlı alım ve satım yapmak isteyen yatırımcılar, piyasa emri talimatı oluşturur. 

Karşılıklı olarak ilerleyen piyasa emri sistemi, her işlem için iki tarafın hareketlerini takip eder. Anlık fiyat aralığından alım yapmak isteyen kişiler, karşıdaki satıcının belirlediği değer dengesiyle karşılaşır. Piyasa emri talimatı oluşturulduktan sonra güncel fiyatlar arasındaki uygun seviye belirlenerek artış ve düşüşlerde otomatik işlem yapılır. Kâr ederek satış yapmak ya da finansal varlıkları en düşük fiyattan satın almak isteyenler, piyasa emri özelliklerinden faydalanabilir. 

Piyasa Emri Tipleri Nelerdir?

Piyasa emri tipleri için belirlenen farklı metotlar, yatırımcının en uygun olanı belirlemesi için çeşitlilik sağlar. Özellikle yatırım sürecinde aktif olmayı hedefleyen ve her an çıkabilecek fırsatları değerlendirmek isteyen kişiler, otomatik talimatla sürece dâhil olabilir. Farklı piyasa emir türleri şunlardır:

  • Limit Fiyatları 
  • Piyasa Fiyatları
  • Piyasadan Limite
  • Denge Emri
  • Orta Nokta Piyasa
  • Orta Nokta Limit
  • Şarta Bağlı
  • Süreli Emir
  • Zincir Emir
  • Iceberg Emir

Düşük teklif ve talep farkının doğru orantısını belirleyen piyasa emri, yüksek tutardaki yatırımlar üzerinde işlem yaparken ideal fiyat aralığını elde etmeyi sağlar. Bütçesine uygun şekilde alım ve satım yapmak isteyen yatırımcıların işlem öncesinde piyasa emri talimatı vermesi gerekir.

Piyasa Emri Nasıl Oluşturulur?

Piyasa emri oluşturmak için yapılacak işlemleri bir örnekle anlatmak için 2 birimlik satın alma sürecinde izlenecek yöntemler ele alınabilir. Yatırım hesabına giriş yapıldıktan sonra sayfada yer alan borsa görünümü sekmesine tıklanır. Yatırım için istenen piyasa tipi belirlendikten sonra alım tutarı 2 birim olarak işaretlenir. 

Piyasa emri için seçilen miktar belirlendikten sonra “Hisse Al” sekmesine tıklanması talimat için yeterlidir. Kullanımı oldukça kolay olan piyasa emri, likiditesi yüksek olan coin çeşitlerinin en iyi fiyatlardan alınıp satılması için yatırımcıya gerekli verileri sağlar. Kapanış saatine çok az bir süre varken piyasa emri sistemiyle hızlı ve güvenli şekilde işlem yapmak mümkündür. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...