Borsada çeşitli işlemleri gerçekleştirebilmek için farklı emir türleri kullanılır. Bu emirler, yatırımcıların kâr oranlarını doğrudan etkiler. Bu nedenle bireyler, doğru emir tiplerini seçerek kâr oranlarını maksimum seviyeye çıkarmayı hedefler. Borsa emirleri, yatırımcıların alım satım işlemlerine dair direktifler olarak tanımlanabilir. Borsada sık kullanılan bu direktiflerden biri de normal emirdir. Normal emir; 1 lot ve katlarından oluşur. Küsuratsız olarak verilen bu emirler, farklı çeşitleriyle yatırımcılara değişik kârlar sunar. Borsada normal emir nedir sorusuna kısaca bu şekilde yanıt verilebilir.

Normal Emir Ne İşe Yarar?   

Normal emirler, pek çok amaçla kullanılabilir. Kâr elde etmek ve piyasanın gidişatına göre aksiyon almak için tercih edilen normal emirler, girişimcilerin sağlıklı adımlar atmalarına olanak tanır. Risk oranı az olan bu emirler sayesinde kişiler doğru karar verebilir. Normal direktifler, yatırımcıların doğrudan işlem yapabilmeleri ve kâr oranlarını arttırabilmeleri adına son derece önemlidir. 

Normal emirler, işlevlerine göre farklı çeşitlere ayrılır. Bunlar; limit fiyatlı, özel limit fiyatlı, özel limit değerli, kalanı iptal et, açılış ve kapanış fiyatlı şeklinde sıralanır. Normal emirler genellikle kripto dışındaki borsalarda kullanılan bir direktif türüdür. Bu emir türü, borsa tarafından verilen fiyat ve çevresinde işlem yapmak için kullanılır. Özel emirler ise borsa tarafından belirlenen limitlerin üzerinde işlem yapmaya olanak sağlar.

external link icon
norvec (3)

Norveç Varlık Fonu'ndan Türk Şirketlerine 1,3 Milyar Dolar Yatırım!

Borsada Nasıl Emir Verilir?

Borsada yatırımcılar emirlerini doğrudan iletemez. Girişimciler, alım satım emirlerini aracı kurumlar vasıtasıyla borsaya bildirir. Aracı kurumların ise bu emir taleplerini piyasaya uygun şekilde düzenleyerek iletmeleri gerekir. Yatırımcıların öncelikle aracı kurumlara ilettiği bu direktiflere müşteri emri adı verilir. Bu kurumların, müşterilerden alarak borsaya ilettiği taleplere ise borsa emirleri denir. Borsa emirlerinin yazılı olarak iletilmesi gerekir. BIST normal emirler de aynı şekilde gerçekleştirilir.  

Aracı kurumlar, müşterilerinden gelen emir taleplerini borsanın koşullarına göre bu mecraya hitaben düzenler. Borsaya iletilen bu direktifleri, normal ve özel emir olarak ayırmak mümkündür. Özel emirler; günlük, anlık ve tarihli olmak verilebilir. Özel emirlerin gerçekleşmesi için borsanın onay verme şartı vardır. Normal emirlerin işleme alınması ise daha kolaydır.   

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...