Menkul kıymet borsaları, finans dünyasında yatırım yapılan bir kanaldır. Kıymetli evrak üzerinden işlem yapan pek çok kişi, bu kavrama aşinadır. Ancak bu alanda yeni olan ve finansal yatırım konusunda bilgi edinmek isteyenler, menkul kıymet borsası nedir sorusuna cevap arar. Bu terimi, kısaca farklı kıymetlerin alınıp satılabildiği borsa çeşidi olarak tanımlamak mümkündür. 

Menkul kıymetler borsasını anlayabilmek için öncelikle bu alanda işlem gören varlıkları bilmek gerekir. Bu pazardaki kıymetler, bir yatırım aracı olarak alınıp satılması mümkün olan taşınabilir belgelerdir. Bono, tahvil ve hisse senedi gibi çeşitleri bulunan bu belgelerin işlem gördüğü, alınıp satıldığı ve bu yolla kazanç elde edilebildiği alan ise menkul kıymet borsasıdır. Ayrıca bu pazarda, para ve borsa yatırım fonları (ETF) da işlem görmektedir.

Borsada işlem görmekte olan varlıkların iki çeşit değeri bulunur. Nominal değer, evrakın üzerinde yazılıdır. Bu varlık, belgeyi hazırlayan kişi tarafından belirlenir. Evraka maddi değer kazandıran bir diğer özellik ise piyasada gördüğü taleptir. Piyasa değeri, bir menkul kıymetin  alınıp satılma oranına göre değerlenmesidir. Kişilerin pazarda kâr elde etmeleri genel olarak bu değer ile bağlantılıdır.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Menkul Kıymet Borsaları Özellikleri Nelerdir?

Menkul kıymetler borsası işlemleri belirli kanun ve şartlara tabidir. Hemen her ülkenin kendisine ait bir borsası bulunur. Değerine göre en büyük 3 menkul kıymet borsası; New York, NASDAQ ve Tokyo piyasalarıdır. Bu pazarlarda işlem hacmi oldukça yüksektir ve piyasalar ülkeler açısından büyük öneme sahiptir. Menkul kıymetler borsası özellikleri açısından hem yatırımcıların hem de şirketlerin kazanç sağlayabilecekleri bir pazar yeridir. Ülkemizde ise Borsa İstanbul alım satım konusunda hizmet verir.

Menkul Kıymet Borsasının Ekonomik İşlevleri Nelerdir?

Menkul Kıymet borsasının; ülkeler, şirketler ve yatırımcılar açısından olumlu işlevleri bulunur. Bu işlevler, üç grup için de ayrı ayrı incelenebilir. Ülkeler açısından, borsa ekonomiye önemli bir kaynaktır. Piyasada işlem gören hisse senetlerine gösterilen ilgi, ülkenin ekonomik durumuna dair önemli bir gösterge kabul edilir. Bu sebeple pazardaki değişiklikler, ülkelerin itibarı açısından önem taşır. 

Menkul kıymet borsası yararları şirketler açısından daha farklıdır. Birçok kurum, bu piyasayı kısa dönemli finansman aracı olarak değerlendirir. Şirketler hisse senetlerini halka arz ederek kredi gibi yöntemlere nazaran daha az maliyetle finansman elde eder. Buna bağlı olarak da firmalar, daha hızlı bir şekilde büyüyebilir. Ayrıca hisse senetleri, şirketlerin dolaylı olarak bilinirliğini artıran bir ölçüttür. Bir şirketin hisselerinin borsada yoğun ilgi görmesi, büyümesinde olumlu bir kıstas kabul edilir.

Yatırımcılar açısından ise menkul kıymet borsası; hisse, bono ve tahvil senedi gibi belgeleri kolayca satabilecekleri bir pazardır. Bu pazarda kişiler kâr elde edebilir. Uzun veya kısa vadeli yatırımlarda bulunabilir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

BIST 100 Endeksi Nedir?

BIST 100 endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören en yüksek piyasa değerine sahip hisseleri gösterir. Borsadaki aşağı ve yukarı yönlü...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit ya da yarı sabit kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından başvurulabilen bir para politikası aracıdır. Kısaca devalüasyon...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Kalanını İptal Et (KİE) Ne Demek?

Yatırımcılar, borsadaki alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için aracı kuruma birtakım emirler verir. Aracı kurumlar bu emirleri...