Maksimum lot nedir sorusu, özellikle borsada işlem yapanlar tarafından sıklıkla araştırılır. Maksimum lot, özellikle hisse senedi alım satımında sınırlı emir olarak tek seferde girilebilen en yüksek miktarı ifade eder. Borsa yatırımcılarının kâr etmek maksadıyla kullandıkları bir yöntemdir. 

Maksimum lot nedir sorusu, yalnızca lot kavramı ele alınarak da açıklanabilir. Lot; borsada herhangi bir hisse senedinin alım satımında kullanılabilecek en az miktarı ifade eden bir birimdir. Bu lot miktarı, senedin kıymetine göre değişiklik göstermektedir. Örneğin; yüksek fiyatlarla yatırımcıya sunulan bir hisse senedinin lot oranı da daha fazla olur. Düşük fiyatlıların ise daha azdır.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Maksimum Lotun Özellikleri Nelerdir?

Lot miktarı, küçük ve büyük yatırımcıyı korumak için kullanılan bir terimdir. Özellikle bireysel yatırım yapmak isteyenler için hareket alanı sağlar. Tek seferde büyük miktarlarda alım yapma imkânı sağlayan maksimum lot kavramının ise daha çok büyük yatırımcıları ilgilendirdiğini söylemek mümkündür.

“Maksimum lot nedir?” sorusunu açıkladıktan sonra bu kavramın özelliklerine de değinmek gerekir. Maksimum lotun özelliklerinden ilki, bir hisse senedine girilebilecek en yüksek birimi vermesidir. Borsalar, bu verileri değişik parametreler kullanarak belirler. Bunun yanı sıra yatırımcılar, maksimum değil minimum banttan da hisse senedi almak isteyebilir. Bu durumda da devreye minimum lot kavramı girer. 

Maksimum Lot Nasıl Belirlenmektedir?

Bir hisse senedine yatırım amaçlı tek seferde girilebilecek birim her ay yeniden belirlenir. Maksimum lot miktarı da her hisse senedi için ayrıdır. Maksimum lot miktarını aşan yatırım işlemlerinde; kalanı iptal etme, özel limit fiyatlı ya da limit değerli emir tipleri kullanılabilmektedir. Fakat bu gibi emirlerin TL bazında büyüklüğü belli bir tutarın üzerine çıkamaz. 

Minimum ya da maksimum lot oranları belirlenirken amaç hem küçük yatırımcıyı hem de büyük yatırımcıyı korumaktır. Çünkü çok yüksek fiyatlardan yüklü miktarda hisse alarak borsaya giren kurumsal firmalar, özellikle küçük yatırımcılar için engel teşkil edebilir. Bu anlamda bireysel yatırımcıyı pay alamama probleminden uzak tutmak için maksimum lot uygulaması hayata geçirilir. Maksimum lot, bu çerçevede yatırımcı odaklı bir kavram olarak değerlendirilmelidir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...