LIBOR (London Interbank Offered Rate), Londra Borsası’nda işlem yapan bankaların birbirleri için uyguladıkları referans faiz oranıdır. Söz konusu borsada faaliyet gösteren bankaların, ABD doları üzerinden yaptıkları kısa vadeli borçlanmalarda baz aldıkları oran olarak tanımlanır. LIBOR (London Interbank Offered Rate) nedir sorusuna detaylı bir cevap vermeden önce bu oranın hangi para birimlerini kapsadığını belirtmek gerekir. İlgili faiz oranını belirleyen para birimlerinin arasında; dolar, euro, yen, pound ve frank yer alır. Bu para birimlerinde meydana gelen değişimler referans faiz oranını etkiler. 

LIBOR faiz oranı, ICE Benchmark Administration (IBA) tarafından günlük olarak yayınlanır. İlgili referans faizini kullanan bankalar, oranın belirlenmesinde etkili olur. Kuruluşlar, kısa vadeli borçlanma için talep ettikleri minimum ve maksimum faiz oranlarını bildirir. Bu verilere göre hesaplanan ortalama, günlük oran olarak açıklanır. Dünya ekonomisini yakından ilgilendiren bu orandaki küçük değişimler dahi piyasalarda dalgalanmalara sebebiyet verebilir. LIBOR, bankaların vermiş olduğu kredilerin faiz oranlarını ve vade sürelerini belirleyen bir unsurdur. 

LIBOR Faizinin Önemi Nedir?

Kısa süreli faiz oranları, mevcut finansal varlıkların değerinde değişimlere sebep olur. Günlük olarak belirlendiği için düzenli takip gerektirir. Piyasalarda kısa süreli faiz oranlarının belirlenmesi, makro göstergelere de yansır. Uzun süreli faiz oranlarının istikrarlı bir hâl almasını sağlar. LIBOR (London Interbank Offered Rate), kısa ve uzun vadede piyasaların lehine olan bir referans faiz oranıdır.

İlgili faiz oranı, uluslararası bir özellik taşıdığı için piyasalar hakkında geniş perspektiften yorum yapma olanağı verir. Her gün 11:00 itibarıyla sabitlendiği için gün içinde piyasalarda yaşanması muhtemel volatiliteye dair bir gösterge niteliği taşır. Bu faizdeki değişimler; kredileri, mortgage oranlarını, devlet ve özel sektör borçlanma senetlerini etkiler. 

external link icon
ekonomi-ve-para

Net Nakit Pozisyonu En Güçlü 10 Şirket

LIBOR Faiz Oranını Hangi Bankalar Oluşturur?

LIBOR (London Interbank Offered Rate); Bank of America, Bank of Tokyo, Deutsche Bank, HSBC ve Citibank NA gibi farklı ülkelere ait bankalar tarafından belirlenir. Bu bankalar, ABD doları cinsinden kısa vadeli borçlar için bekledikleri faiz oranlarını bildirir. Ardından ICE Benchmark Administration, verilen rakamlardan ortalama bir değer çıkarır ve faiz oranını her gün günceller. 

LIBOR Oranları Nasıl Hesaplanır?

LIBOR oranları hesaplanırken aritmetik ortalama yönteminden yararlanılır. İlgili borsada işlem gören bankaların vermiş olduğu oranlar küçükten büyüğe doğru sıralanır. Bu sıralamadan ilk ve son çeyrek çıkarılır. Ardından geriye kalan oranların aritmetik ortalaması alınır. Beş ana para birimi bu hesaplamada belirleyici olur. Buna ek olarak hesaplama, yedi farklı vade dönemine göre yapılır. Bütün değerler göz önünde bulundurulduktan sonra LIBOR (London Interbank Offered Rate) oranı açıklanır. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...