Hizmetler endeksi, doğru yatırım planı oluşturmak için oldukça önemlidir. Bu nedenle de Hizmetler endeksi nedir?” sorusunun cevabı, borsada işlem yapmaya yeni başlamış olan kişiler tarafından merak edilir. Hizmetler dizini olarak da bilinen bu terim, ulusal pazarda işlem görmekte olan üçüncül sektör şirketleri için kullanılan bir tabirdir. Bu sebeple ulusal pazar ve hizmet sektörü kavramlarının iyice anlaşılması, terimin kavranabilmesi açısından büyük önem taşır. 

Ulusal pazar, Borsa Yönetim Kurulu kararı ile aktif hâle getirilmiş alım satım işlemlerinin gerçekleştiği alandır. Borsa İstanbul’un yaptığı değişiklikler ile bu alan günümüzde Yıldız Pazarı olarak bilinir ve BİST’in en büyük alım satım mecrasıdır. Hizmet sektörü ise maddi olmayan ürünler ve çalışmalar ile gelir elde eden kuruluşlardır. Ulaşım, turizm ve bilgisayar hizmetleri şirketleri bu alanda faaliyet gösterir. Hizmet endeksi ise bu şirketlerin Borsa İstanbul’da hisse senedi fiyatlarının incelenmesine imkân tanır.

Hizmetler Endeksinin Hesaplanması Neden Önemlidir?

Borsada işlem gören üçüncül sektör şirketleri hisseleri üzerinde işlemde bulunmak isteyen kişiler için hizmetler endeksinin önemi oldukça büyüktür. Bu sistem sayesinde BİST pazarında listelenen değerin gelecekteki durumu hakkında tahminlerde bulunmak mümkün olabilir. Kişiler düzenli olarak BİST’in hizmetler endekslerini takip ederek veya ilgi alanlarına giren şirketlerin verilerini inceleyerek yatırım planlarını daha doğru şekilde yapma şansına sahip olabilir.

external link icon
betacontent (1)

Borsada Hisse Seçme Rehberi: Beta Katsayısı Mucizesi

Hizmetler Endeksi Nasıl Takip Edilmelidir?

Hizmetler endeksini doğru şekilde takip edebilmek, bu alanda işlemde bulunmak isteyen kişiler için büyük öneme sahiptir. Ancak tek başına grafikleri takip etmek, yorum yapmak için yeterli değildir. Bu alanda doğru bir analiz yapabilmek için hizmetler endeksinin özellikleri de bilinmelidir. 

Hizmetler endeksi Borsa İstanbul tarafından sağlanır. Bu endekste yer verilen şirketlerin tamamı yine Borsa İstanbul tarafından belirlenen kotasyon şartlarını taşımakta ve Yıldız Pazar’da yer almaktadır. Bu endeks üzerinden hizmet sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin günlük, haftalık ve yıllık fiyat değişimleri gözlemlenebilir. 

Hizmetler Endeksini Takip Etmenin Sağlayacağı Avantajlar Nelerdir?

Borsada bir hisse senedi veya varlık alım satımı yapacak kişiler için grafikler ve analizler önem arz eder. Bu durum hizmet sektörü şirketleri için de geçerlidir. Bu alanda faaliyet gösteren kuruluşların hisse senetleri üzerinden yatırım yapmayı planlayan kişiler için söz konusu analizler pek çok avantaj sunar. Hizmetler endeksinin avantajlarının arasında somut bir ürün ortaya koymayan bu sektörün gelişimini yorumlama imkânı ilk sırada yer alır. Hizmet sektöründe alım satımı yapılan bir ürün olmadığı için fiyat değişimini gözlemlemenin en somut yolu endeksleri incelemektir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...