Federal fon oranı, finansal kurumların fazla rezervlerini bir gecede birbirine borç vermesi şeklinde özetlenebilir. Gecelik faiz oranı olarak da bilinen bu terim, bankaların nakit ihtiyacını karşılayan hızlı yollardan bir tanesidir. Federal fon oranları, ABD için büyük önem taşıyan finansal göstergelerdendir. 

Para politikası uygulamasındaki temel gösterge olan bu işlem, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından belirlenir. Yılda sekiz kez toplanan komite, federal fon oranını belirler. Toplanma sayısı, ülkenin ekonomik koşullarına göre değişiklik gösterir. 

FOMC, hedef oran belirledikten sonra borç verecek bankalarla görüşür. Görüşmeler sonucunda ise gerçek federal fon oranı belirlenir. FOMC, bazı durumlarda faiz oranının düşürülmesini isteyebilir. Bu aşamada Federal Rezerv Bankası (FED) üye bankalardan menkul kıymet satın alarak onlara rezerv sağlar. Faiz oranlarının yüksek olması istenirse menkul kıymetler bankalara satılır. Bu sayede bankaların bilançolarında bulunan fonlar çıkarılmış olur. 

Federal fon oranı nedir sorusunun cevabı, örnek üzerinden daha net bir şekilde açıklanabilir. Bir banka, herhangi bir yatırımı finanse etmek isteyebilir. Farklı yöntemlerin tercih edilmesi ise nakit ihtiyacının karşılanma süresini uzatabilir. Federal fon oranı sayesinde fazla rezerve sahip banka, diğerine borç verir. Federal fon oranının düşük olması bankaların borç alarak özgürce yatırım yapmalarını sağlar. Bu durum, ekonominin canlanmasına da yardımcı olur. 

external link icon
ucuzkalanlar (1) (1) (1) (1)

Güçlü Sektörlerin Rasyolarına Göre Cazip Hisseleri

Federal Fon Oranının İşlevi Nedir?

FED, rezerv gereksinimlerini karşılamak için federal faiz oranlarından faydalanır. Bu nedenle finansal kurumlar arasında gerçekleşen tüm işlemler, FED tarafından zorunlu kılınır. FOMC, ülkenin ekonomik koşullarını göz önünde bulundurarak faiz oranını belirler. Federal fon oranları, finansal koşulları kısa vadede etkileyebilir. Bu finansal koşullar arasında tüketici kredileri, hisse senetleri ve tahviller yer alır. 

Federal fon oranları; ABD dolarını, şirketleri ve borsayı etkileme potansiyeline sahiptir. Bu nedenle yatırımcılar ve tüketiciler, açıklanacak kararları dikkatlice takip eder. Federal fon oranları, ekonomik koşullara bağlı olarak yıllar içerisinde çeşitlilik gösterir. Enflasyonun yüksek olduğu yıllarda %20’ye kadar çıkmıştır. Ardından %0.25’lere kadar düşüş göstermiştir.

Federal Fon Oranları Neden Yatırımcılar İçin Önem Arz Eder?

Federal fon oranı, her yatırımcı için büyük bir öneme sahiptir. Yatırımcılar, gecelik faiz oranlarını yakından takip etmelidir. Bunun sebebi ise ABD borsalarının FOMC kararına tepki vermesinden kaynaklanır. Yatırımcılar, federal faiz oranını takip ederek borsadaki dalgalanmalar hakkında bilgi sahibi olabilir. Federal fon oranı açıklandığında faiz oranındaki değişim, şirketlerin borçlanma maliyetlerini büyük ölçüde etkiler. Faiz oranındaki düşüş, şirketin borçlanma maliyetlerini de düşürmeye başlar. Bu sayede piyasanın yükseldiği görülür.

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...