Başka bir ülkenin para birimi üzerinden çıkarılan tahvillere eurobond/eurotahvil denir. Eurobond, devletlerin dış borçlanma için ihraç ettikleri döviz cinsinden menkul kıymettir. Bu tahvillerin yalnızca euro olması gerekmez. Bazen devletler dolar cinsinden de tahvil ihraç edebilir. 

Eurobondlar, hazinenin dış borçlanmada kullandığı uzun vadeli döviz bonolarıdır. Eurotahvili bonodan ayıran en önemli özellik ise bir yıldan uzun süreli vadeye sahip olmasıdır. Devletlerin yabancı para cinsinden ihraç ettiği bu eurotahvil türleri, yen ve sterlin cinsinden de olabilmektedir. “Eurotahvil nedir?” sorusunun cevabı kısaca bu şekilde açıklanabilir.

Eurotahvil Özellikleri Nelerdir?

Eurotahvil nedir sorusunu yanıtladıktan sonra bu değerin özelliklerine de değinmek gerekir. Eurobondun en temel niteliği, uzun vadeli bir yatırım aracı olmasıdır. Eurotahvil, çoğu zaman devletlerin paraya ihtiyacı olduğu dönemlerde piyasaya sunulur. Eurobondlar kuponlu tahvil çeşitlerindendir. Üzerlerinde çoğunlukla sabit kupon faizi bulunmaktadır. 

Eurobondlar, döviz cinsine göre yılda bir ya da iki dönem kupon faizi ödemesi de gerçekleştirir. Ödeme, ihraç işlemini gerçekleştiren kurumun güvencesindedir. Hamiline yazılı olarak çıkan bu dövizli menkul kıymetin yüksek likidite değeri vardır. Eurobond, genellikle 5 ila 30 yıl arası bir vade süresine sahiptir.

external link icon
yabanci (1)

Yabancı Yatırımcının İlgisini Çekebilecek Cazip Hisseler

Eurotahvil Nasıl Alınır?

Eurobond almak isteyen bireyler, bankaların ve aracı finans kuruluşlarının yardımıyla bu yatırımı gerçekleştirebilir. Bu işlem, bankalarda genellikle mesai saatleri içinde yapılır. Yatırımcıların vadesi gelmeden eurobondlarını satması da mümkündür. Bunun için tahvil sahipleri, gün içinde ilan edilmiş alış fiyatını kullanarak eurobondları elden çıkarabilmektedir.  Eurobondlar hem özel sektör hem de devlet tarafından yurt dışından kaynak sağlamak için kullanılabilir. “Euro tahvil nasıl alınır?” sorusuna bu şekilde yanıt verebilmek mümkündür.

Eurotahvile Yatırımın Avantajları Nelerdir?

Eurobond, yatırımcılara pek çok avantaj sunar. Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilen bu kıymet oldukça güvenlidir. Eurobond, kupon faizi sunduğu için dönemsel nakit akımını gerçekleştirir. Bazı eurobondları uluslararası piyasalarda alım satım yapabilmek mümkündür. 

Eurobond tarihine kadar ana paranın ve faizin tamamı ödeme garantili olarak sunulur. Bu ürünler, genellikle döviz cinsi yatırım araçlarını kullanmak isteyen tüketiciler için uygundur. Euro tahvillerin risk iştahı düşük, yatırım vadesi ise uzundur. Eurotahvil faizleri ve fiyatları güncel olarak takip edilmelidir. 

Çok Görüntülenen Başlıklar

Borsa Terimleri Sözlüğü

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada düzenli şekilde yatırım yapan kişilerin karşılaştığı bir durumdur. Piyasaları...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Açığa Satış Nedir? Açığa Satış Nasıl Yapılır?

Makaleyi sesli dinle Açık pozisyon, yatırımcıların düşmekte olan bir finansal varlıktan kâr etmek üzere başvurdukları bir...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Virman İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

Virman, sıklıkla bankacılıkta kullanılan bir terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, transfer anlamına gelmektedir. Bir bankanın aynı...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Türev Piyasası Nedir?

En basit hâliyle türev piyasaları, ileri bir vade için hem şartları hem de fiyatı önceden belirlenmiş ürünlerin alım...

Borsa Terimleri Sözlüğü

Arbitraj Nedir?

Arbitraj, piyasalar arasındaki fiyat farklılıklarından yararlanarak döviz, hisse senedi ya da kıymetli madenleri alıp satmak suretiyle kâr etme...